gilot_narcissus_self_portrait.jpg
Nárcisz önarckép

Tizenhét éve szép csöndben nyílogatnak a galériák a második kerületi Várfok utcában. Ahogy a lipótvárosi Falk Miksa utcában, itt is a galeristák szeretnék meghatározni a környék hangulatát. Csak míg az ötödik kerületiek - például a Virág Judit, a Nagyházi, az Erdész, a Haas, a Körmendi vagy a Nemes Galéria - inkább az antikvitás, addig a Várfokiak a kortárs képzőművészet felé fordultak. A Várfok utca egyik "örege", a Várfok 14 Műhelygalériát 1990-ben alapító Szalóky Károly majdnem az azóta alakult összes kiállítóhely megszületésénél bábáskodott. Célja kezdettől fogva az volt: a főváros egyik legnépszerűbb látványosságához, a Budai Várhoz ne csak a várbusz hangosbeszélője meg esernyős idegenvezető, magyar kortárs képzőművészeti alkotások is vezessék a turistákat.

 
Mostanában azzal büszkélkedhet Szalóky: saját galériái után mások is kedvet kaptak, hogy az utcába költözzenek. Így egykori tanítványa, Iványi Bianca az építészettel és dizájnnal foglalkozó Octogonart Galériát, az iparművészeti főiskolások Ponton Galériájukat, a kerületi önkormányzat a Várnegyed Galériát hozta a környékre. És amire különösen büszke Szalóky Károly: az első hívás nélkül érkezett kiállítóhelyre, a Várfok utca 12. szám alatti Színhely galériára, ahol jelenleg iparművészek, grafikusok, fotográfusok és jelmeztervezők Divat című közös kiállítása fut.
 

gilot_configuratin_alakzat.jpg
Alakzatok

Az öröm persze nincs üröm nélkül: évek óta bosszankodnak az utcabeliek azon, hogy az autósok kidöntik az út mellé frissen telepített facsemetéiket. Elhatározták, hogy megvédik őket, kerül, amibe kerül, még ha a kortárs művészetet kell is odadobni prédának! Kitalálták Szalókyék, hogy az utca 19 fájának törzsére tetraéder alakú kordonokat szereltetnek. Az egyik háromszög alakú felületen - ahogy a galériás mondja - Várfok utca és vidéke kulturális helyszíneit reklámozzák ingyen. Nemcsak az utca galériáit, hanem például a várbéli Magyar Nemzeti Galériát és több ottani múzeumot. A kordon másik két oldalát pedig kortárs képzőművészeti alkotások reprodukcióinak tartják fenn.

 
A 19 fájáról elnevezett Galéria 19 első kiállítása az Octogonart és a Várfok Galéria művészeinek munkáiból áll. Később más kortárs művek kerülnek a helyükre, de Szalóky Károlyék azt is tervezik, hogy egy későbbi utcatárlaton a háború előtti budapesti galériákat mutatják majd be.
  
A Galéria 19 holnap esti megnyitója több szempontból is különleges. Egyrészt azért, mert vele együtt két "házon belüli" kiállítás is kezdődik a Várfok utcában. Az egyik az Octogonart Galériáé, amelyet Szemerey Samu építész nyit meg este hétkor. A Budapest2 című tárlat résztvevői - egy tucatnyi kortárs művész: Baranyai Levente, Bács Emese, Gajzágó Donáta, Hajdú Kinga, Kondor Attila, Kovács Lola, Milorad Krstic, Nagy Gábor György, Nemere Réka, Osgyányi Sára, Ötvös Zoltán, Regős István - részletekből, töredékekből, hangulatokból állítanak össze egy régi-új Budapest-képet.
 
A Várfok Galériába pedig az a Francoise Gilot hozta el legújabb festményeit, aki két éve járt már munkáival Budapesten - akkor Rozsda Endre műveivel együtt mutatták be alkotásait. Most viszont nemcsak kiállítani hívták ide: Pablo Picasso egykori élet- és művésztársa, a 86 éves Gilot vágja el holnap este a szalagot a Galéria 19 kordonnal ölelt fái előtt.
 
Várfokozatok
A Várfok 14 Műhelygaléria 1990-es alapítása után elsőként - 1996-ban - a Spiritusz Galériával bővült az anyaintézmény. Ez kezdetben tipikus lakásgalériaként működött, 1999-től pedig, mint a Várfok Galéria gyűjtőit fogadó bemutatóterem, amolyan szalonféle. Az egykori önkormányzati szükséglakásból kialakított XO Galéria a harmadik kiállítóhely, 1997-ben adták át. 2002 szeptemberében Szalókyék átszervezték az egészet: a korábbi három kisgalériából két helyszín lett: a Várfok Galéria - Várfok Terem és Várfok Galéria - XO Terem. Újabb nem klasszikus helyszínként a Portál nevű kirakat-galéria, egyfajta képzőművészeti peep-show nyitott, amelyben 2006 októberéig havonta cserélődtek a kiállítások. Most a Várfok-termeken kívül a sarki Alkoholos filc nevű kávézó falain lehet még kortárs képzőművészetet látni. Bár az iparművészeti egyetemisták galériája, a Ponton nem a Várfok, hanem a Batthyány utcában kapott helyet, Szalóky nem titkolja, ebben a projektben is benne volt a keze. Minél több kiállítóhely, annál jobb! Akárcsak az ötödik kerületi Falk Miksa utca antikvitást kedvelő lakóinak, a kortársakat felkaroló Várfoknak is az a célja: járókelő ne haladhasson itt ötven métert galéria nélkül!
Várfok Galéria - Várfok Terem: 1015 - Budapest, Várfok utca 14.
Várfok Galéria - XO Terem: 1015 - Budapest, Várfok utca 11.
(egykori) Portál Galéria: 1015 - Budapest, Várfok u. 8.
Alkoholos Filc Kávézó 1015 - Budapest, Várfok u. 15/b.
Ponton Galéria: 1015 - Budapest, Batthyány utca 65.
Octogonart Galéria: 1015 - Budapest, Várfok utca 7-9.
Várnegyed Galéria: 1015 - Budapest, Batthyányi utca 67.
Színhely Galéria: 1015 - Budapest, Várfok utca 12.