A Néprajzi Múzeum öt évvel ezelőtt indította el a MaDok-programot, amelynek keretében "a mát dokumentálják", azaz a jelenkor gyorsan változó tárgyi kultúráját gyűjtik össze és állítják ki. Ennek keretében valósult meg a pápai Kékfestő Múzeum farmerkiállítása is, amelyet először Pápán, majd Budapesten és Zalaegerszegen is bemutattak. Ez az anyag érkezett most a szegedi Kultúrpalotába.
Az örökéletű farmer című kiállítás ötletét Pápán maga az indigó, kékre festő növény adta. A farmereket, illetve ahhoz kapcsolódó tárgyakat 2005-ben kezdték el gyűjteni. A még mindig alakulófélben lévő gyűjtemény mostanra több mint 300 darabból áll. Ebből mintegy százat mutatnak be a Móra-múzeumban. A tárlat 7 tematikai egységből áll. A farmer történetén és a készítés technológiáján kívül bemutatják a hazai farmergyártók régi termékeit, a Mustangot, a Levi's-t, a Thomast, de magát a legendás Trappert is - ezt egy olyan férfi segítségével, aki dolgozott a Trapper gyárban, és annak bezárása után évekkel indított egy vállalkozást Budapesten, ahol újra Trapper-farmereket készít.
A tárlat talán legérdekesebb darabja az a farmerkabát, amelyet Karácsony János, az LGT legendás gitárosa viselt. A kabátot a Nemzeti Múzeum vásárolta meg 5 éve, és adta kölcsön a farmerkiállításhoz.
Ma már lézerrel égetik a mintákat a farmerekre, ezt is bemutatják a szervezők egy, a farmer kikészítésének technológiáját ismertető kisfilmben. Megtekinthetőek lesznek korabeli reklámok is, az egyik plakáton például Sütő Enikő reklámozza a farmert.
A tárlatot október 31-én 16 óra 30 perckor Hammer Ferenc, az ELTE Művészettörténeti és Médiakutatási Intézetének szociológusa nyitja meg; ő maga kutatója a farmerkultúrának, a témáról most készül egy könyve.
A megnyitóra mindenkit, aki csak teheti, az alkalomhoz illően farmerben várnak. A megnyitó után a látogatókat egy kávéházi beszélgetésre invitálnak majd a múzeum aulájába. A téma természetesen a farmer. Hammer Ferenc szociológus és Szuromi Pál művészettörténész osztja meg emlékeit, gondolatait a világhódító öltözék kultuszáról.
Egy másik program is kapcsolódik a farmerkiállításhoz: november 12-én, szerdán 5 órakor Kiss Gábor, a Tinta Kiadó igazgatója tart előadást A szó az élet tükre - a diktatúra szavai a Retró szótárban címmel a Móra-múzeum kávézójában.
Korábban: