Az intézmény június 24-én, Szent Iván napján már délelőtt 10 órától ingyenes belépéssel várja az érdeklődőket, egészen az éjféli záróráig.
A Székely Nemzeti Múzeumban tavaly több százan csodálták meg Kiss Manyi relikviáit a Lovagteremben, hallgatták a brassói egyetem rézfúvósainak koncertjét a múzeumkerti fák tövében ülve, vagy rajzolták meg társuk képmását a reflektorfényben megjelenő árny alapján. A szervezők idén is igyekeznek minden korosztályt megszólítani a különféle programokkal, lovagi játékokkal, viselet- és fegyverbemutatóval, a háromszéki és csíki festett bútorokról tartandó előadással, a Codex együttes koncertjével, Ignácz Rózsáról szóló centenáriumi kiállítással.
A kovásznai születésű Ignácz Rózsa idén lenne százéves - ennek ellenére részletes életrajza nincs, ahogy monográfia sincs róla; műveiről pontos bibliográfiai jegyzék nem született, az irodalomtörténet, a lexikonok alig vesznek tudomást a színész-írónőről.
A Székely Nemzeti Múzeum és az Országos Színháztörténeti Múzeum most összefogott, hogy a centenáriumi emlékév alkalmából, vándorkiállítás keretében hívja fel a figyelmet a méltatlanul elfeledett alkotóra, a Róza leányasszony, az Anyanyelve magyar vagy a Született Moldovában írójára. A tárlaton szeretnék megmutatni, milyen izgalmas, sokarcú egyéniség volt Ignácz Rózsa. Végigkövetni, hogyan lesz Benedek Elek felfedezettjéből ünnepelt színésznő Szegedtől a Nemzeti Színházig, megmutatni, hogyan győzi meg Tamási Áront első darabja a Görgeteg megírására, és megtudni, hogyan látja kora nagy színészegyéniségeit, vagy miként szól a gyermekekhez. A tárlat július 26-ig tekinthető meg.