(MTI) - A december 31-ig látogatható tárlat anyagát csaknem 300 képből válogatták, amelyeket a fotóművész a Nemzeti Könyvtár Fénykép és Fotóművészeti Tára keretében működő Jelenkori Fotóművészeti Gyűjteménynek adományozott.
A kiállított képek három nagy csoportot alkotnak: az elsőben a legrégebbi művek, szociofotók, paraszt- és vidékábrázolások kapnak helyet. A második csoportot alkotó portrékon egyebek mellett Illyés Gyula, Déry Tibor, Bernáth Aurél, Remsey Jenő és Barcsay Jenő elevenedik meg. Az Öreg művész című képen Czóbel Béla látható kis festőszéken üldögélve munka közben, de Borsos Miklós is felbukkan egy szobrával.
A Nehéz út című nagydíjas fotográfia és a sejtelmességet sugárzó Boszorkánytánc című híres kép találhatók a harmadik csoportban.
Tóth István munkáját számos nemzetközi díjjal ismerték el, ezek közül kiemelkedik az Évszázad kiváló fotóművésze díj, amelyet 1980-ban kapott meg New Yorkban. Műveit a világ kiemelkedő múzeumaiban őrzik. A fény és az árnyék festőjének nevezik, mert csak fénnyel "rajzolja" fekete-fehér fényképeit.