A székelyudvarhelyi Kováts-napfényműteremben majdnem száz éve gyűlnek a ruhákat, divatokat, szokásokat, arcokat, megőrző fotók. Az erdélyi képgyártó dinasztia, a Kováts család történetét dolgozza fel a Néprajzi Múzeum március 20-án nyíló kiállítása. Ugyancsak Erdélyhez kötődik és az előzővel egy napon nyílik a Vármegye Galéria tárlata, amelyet a keleti határunk túloldalán élő magyar művészek munkáiból rendeztek.
Kicsit messzebbre, Berlinbe invitál a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) március 27-én nyíló tárlata, amely - az Írók poggyásszal sorozatban - az 1920-as évek avantgárd kulturális centrumához kötődő magyar írókról, költőkről szól. Volt, aki úti élményként írt Berlinről, például Márai Sándor az Egy polgár vallomásai című művében vagy Kosztolányi Dezső az Esti Kornélban. Másoknál - Déry Tibornál, Balázs Bélánál, Ignotusnál, Németh Andornál - pedig a fikció, az alkotás és a konkrét Berlin-élmények összefonódnak. A tárlathoz filmvetítések, felolvasások, színházi előadások és koncertek is kapcsolódnak, sőt a PIM azt tervezi, hogy az anyagot Németországban is bemutatják majd.
Ám, ha valódi nemzetközi hírű kollekciót keresünk a tavaszi fesztiválon, a Szépművészeti Múzeumba menjünk, ott ugyanis - március 23-tól - az Artpool Művészetkutató Központ félezer művészbélyegét mutatják be. A gyűjtemény az ugyanitt húsz éve rendezett bélyegtárlat (Bélyegképek/Stamp Images) anyagának bővített változta. A mostani, Parabélyeg - a művészbélyegek négy évtizede a fluxustól az internetig című kiállításon 25 ország 250 művészének műve szerepel. A kurátor az Artpoolt alapító Galántai György.
Lesz még Artpool tárlat, mégpedig egy Magyarországon legfeljebb gyerekversíróként jegyzett, de avantgárd művészeti újítóként nem nagyon ismert művész megidézésére. A művészet magyarul (m+m=N+1) Hommage ? Charles Tamko Sirato című kiállítás március 21-én, délután öt órakor nyílik az Artpoolban.
Ugyanezen a napon, egy órával korábban a szecessziós üvegmunkákkal teli Iparművészeti Múzeumban lesz megnyitó. A tárlat legnagyobb szenzációja a Louis Comfort Tiffany műalkotásaiból álló gyűjtemény.
A Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjasok idei kiállítását március 18-tól a Nagymező utcai Ernst Múzeum fogadja be, a Sensaria csoport képzőművészeti hagyományokat (újra)értelmező, klasszikus művekre reflektáló kiállítását pedig március 16-tól a Magyar Nemzeti Galéria.
A Magyar Sajtófotó Kiállítás ebben az évben a Magyar Nemzeti Múzeumba költözik. Aki jegyet vált a március 23-án nyíló eseményre, az a versenyfotók mellett most a "Visszapillantás" című összeállítást: az elmúlt 25 év sajtófotó kiállításainak legjobbjait is megnézheti.
A polihisztor Kempelen Farkasról a Műcsarnokban nyílik 23-án történeti és médiaművészeti kiállítás, a Nemzeti Színházban a kivándorló, menekülő és világjáró magyar színészekről. A Kogart Ház művészportrékkal, a Csók István Galéria sziklarajz-imitációkkal nevezett be a fesztiválra. A Kis Varsó (Havas Bálint és Gálik András) nem árulja el, mit, csak hogy valamit, egy új projektet bemutat a Lengyel Intézethez tartozó Platán Galériában. Március 22-én, este hatkor. Legyen elég ennyi.