Fénykép a képgalériában

Képző

(MTI) - Igaz, már a tavalyi téli aukció kínálatában, amikor pedig az évszázados rejtőzködés után előkerült Csontváry Kosztka Tivadar kép tartotta lázban a gyűjtőket, megjelent a fotó is. Jelesül Escher Károly, Reissmann János, Danassy Károly, Vándor Géza, vagy az Ergy Landau néven alkotó Landau Erzsi fotográfiái. A siker nem maradt el, Landau Erzsi Moholy-Nagy Lászlóról készült portréját 800 ezer forintról 1,4 millióig licitálták, és 1,3 milliót adtak Escher Károly 1930-as keltezésű, téli felvételéért. Akkor azt mondta Kieselbach Tamás, hogy míg Csontváry esetében a magyar mester külföldi reputációjának megteremtése a cél, addig a világhírű, külföldön karriert elért fotóművészek munkáinak aukcionálásával azt kívánják elérni, hogy a fotót itthon is értékes műtárgyként értékelje a közönség.  
   Az új profilt felvállalva, aztán a május eleji képaukcióban is szenteltek egy blokkot a fotónak. Count Zichy, Aszmann Ferenc, Danassy Károly, Kerekes Gábor és Gyenis Tibor munkái egyaránt jól végeztek.
    Az új aukciós kiállítás alkotói között klasszikusok és kortársak egyaránt vannak, a kikiáltási árak pedig - részben kedvcsinálás végett -  meglehetősen szolidak.
brassaigyagilev.jpg
 Brassai képe a Gyagilev balett színpadra lépéséről
    Mint Kieselbach Tamás elmondta, a fiatal művészek képei - a nemzetközi trendeknek megfelelő C printek, azaz colour printek, eredeti, színes nagyítások - esetenként magasabb árról indulnak, mint egy-egy történeti, klasszikus alkotás. Ennek az a magyarázata, hogy a kortárs képeknél csak a nagyítás, az előállítás költsége önmagában elérheti a több tízezer forintot is, hiszen ezeknél a műveknél a nagy méret erősíti a művészi hatást. A történeti művek értéknövelő hatása, hogy korabeli kópiák, ún. vintage példányok.
    A klasszikusok között világhírű emigráns magyarok, André Kertész, Angelo (Funk Pál), Brassai (Halász Gyula), Count Zichy, és az itthon maradt, de világszerte szintén egyre elismertebb Danassy Károly, Máté Olga, Pécsi József, Reissmann János, Székely Aladár fotóit kínálja az aukciós ház. A kortárs fotóművészek közül Kerekes Gábor, M. Horváth Judit, Ravasz András és Tóth György képei jelentik az ismert értékeket. És a fiatalok - Erdei Krisztina, Elek Judit Katalin, Dóka Béla, Fekete András, Lábady István, Puklus Péter, Perlaki Márton, Szabó Benke Róbert és Zana Krisztián - is eredeti látásmódról tanúskodó alkotásokkal vannak jelen. Képeik számos külföldi kiállítást megjártak, díjakat kaptak. A legifjabbak, Fekete Alexandra Kinga, Hangay Enikő, Fabricius Anna, Illés Barna, Kudász Gábor Arion, László Gergely&Rákosi Péter, Ridovics András, Surányi Miklós és Turay Balázs neve szakmai körökben már eddig is jól csengett.  
    A legkorábbi, 1860 körüli, és több szempontból is különleges tétel egy dagerrotípia, Birányi és Kornis Családi portréja (kikiáltási ára 120 ezer forint). Birányi István és Kornis Károly a 19. század ismert dagerrotípistái voltak. Mindketten a szabadságharc leverése után emigráltak. Műtermüket 1850-ben nyitották meg Rio de Janeiróban, ahol 5-6 évig működtek. Birányi meghalt, Kornis Károly pedig hazatért Magyarországra, ahol a szabadságharcban vállalt szerepe miatt érvényes halálos ítélet várta. Amnesztiát kapott, de rövid időn belül tüdőbajban elhunyt.
kertesz_iskolaudvar.jpg
 André Kertész: Iskolaudvar
    A legmagasabb kikiáltási árról, 1, 6 millió forintról André Kertész 1931-es Iskolaudvar című felvétele indul. Egy magasban lévő ablakból az udvaron játszó gyerekeket örökítette meg a fotóművész. A kerítés és az épületek geometriája, a fák gömbölyű formái, a gyerekek formálta kör teremt harmóniát. (Összehasonlításul néhány Kertész-fotó ára külföldi aukciósházakból: a rekord leütési ár 376 és fél ezer dollár (68 és fél millió forint) a Mondrián pipája és szemüvege című világhírű kompozíció vintage példányáért, a Christie's április 19-i  New York-i árverésén. Ugyanezen az aukción a Chez Mondrian című Kertész-alkotás 299 és félezer dollárért, vagyis 54 és fél millió forintért kelt el. Hasonlóan sikeres volt a Sotheby's szintén New York-i, április 25-i árverése: A párizsi Vert-Galant kert télen című kép 125 ezer dolláros áron (22,75 millió forint) talált gazdára.)
     Bőven vannak kultúrtörténeti fotók: Székely Aladár könyöklő Ady-ja, Rédner Márta portréja Kassák Lajosról, illetve Pátzay Pálról, és egy ismeretlen szerzőjű Czóbel Béla arckép. Gyökér László Barcsay Jenőt örökítette meg, Brassai a Gyagilev balett színpadra lépését fényképezte.
    Pécsi Józseftől néhány reklámfotó, Vadas Ernőtől egy munkájába mélyedt asztalos, Szendrő Istvántól az 1939-es Szent Jobb körmenet és egy öreg temető fotója szerezhető meg néhány tízezer forintért. Történelmi tabló a régi Budapestről, szociofotó a szegénységről, szépen komponált aktok, és divatképek szerepelnek még a kiállított művek között.
    A grafikai kollekció a 19-20. század nagy mestereinek finom rajzait, akvarelljeit, sokszorosított grafikáit vonultatja fel. Többek között Mednyánszky László, Rippl-Rónai József, Vaszary János, Kádár Béla,Derkovits Gyula, Bortnyik Sándor, Jaschik Álmos neve olvasható a színes vagy fekete-fehér lapokon.
 
Korábban: