(MTI) - Mint azt Nagy Bálint, a Fuga programigazgatója elmondta, bár a márciusban elindított kiállítássorozat koncepciója még formálódik, elsősorban a legfiatalabb építészirodák, huszon-harmincéves tervezők munkáira koncentrálnak. Róluk nagyon keveset tud a szakma nagyobb része. Még mindig rossz a szakmán belüli kommunikáció, nehéz az átjárás a generációk között, az idősebbek a neten sem tájékozódnak, ezért szinte semmit nem tudnak az új generációról, amely pedig friss, aktuális és versenyképes - mutatott rá a Fuga programigazgatója.
A kiállítások azonban természetesen a nagyközönségnek is szólnak, hiszen ők még kevésbé ismerik a fiatal építészeket. Ha megkérdezné a járókelőket, hogy mondjanak építészeket, a legfiatalabb közülük valószínűleg hetvenéves lenne - vélekedett Nagy Bálint, aki elsőként olyan építészirodákat hívott meg, akiknek munkáját jól ismeri, de szeretné "öngörgetővé" tenni a sorozatot, és a kiállítókat kéri, ajánljanak kortársaik közül olyanokat, akiket érdemes bemutatni.
A sorozatban eddig Bulcsu Tamás és Fortvingler Éva (munkacsoport.net), Dévényi Tamás és Pethő László, a minusplus, valamint Dévényi Márton és Gyürki-Kiss Pál (Marp Kft.) munkáit láthatta a közönség.
Nagy Bálint a legújabb tárlat kapcsán kiemelte, hogy az atelierarchitects csapata izgalmas, brainstorming-szerű módon dolgozik, nagy ív papírokra írják le ötleteiket, gondolataikat, csinálnak vázlatokat. A tárlaton ezeket mutatják be, középre helyezve a kész tervet, melyhez piros szalag köti a lapokról azokat az elemeket, amelyek végül helyet kaptak a megvalósult alkotásban. Így nemcsak a végterméket, de a munkafolyamatot is láthatja a látogató.
Kiss-Gál Zsuzsanna, az atelierarchitects egyik ügyvezetője elmondta, hogy három folyamatban lévő munkát mutatnak be a kiállításon: két futó projektjük, egy orvosi rendelő és egy általános iskola terve mellett egy nemzetközi ötletpályázatra készült munkájuk anyagából kaphat ízelítőt a közönség.
Az utóbbi egy New Yorkba tervezett 2014-es expó kapcsán kiírt pályázat, amely arra keres ötleteket, hogy miként lehetne az expó helyszínei között egy zöld, energiahatékony közlekedési rendszert kialakítani. A kiállításra a pályamunka elkészítése során készült tervekből hoztak olyanokat, amelyek végül nem kerültek be a beadott anyagba - jegyezte meg az építész, hozzátéve, hogy igyekeznek minél több nemzetközi pályázaton indulni, és több tervükkel értek már el sikereket külföldön.
Kiss-Gál Zsuzsanna felidézte, hogy az irodát 2008-ban hozták létre Kiss-Gál Gergellyel. Az atelierarchitects tulajdonképpen műhelyként működik, mindig vannak "átmeneti tagok", ilyen Debreczeni Péter, akinek vannak saját projektjei, de velük is pályázik. A csapat tagja még Petró Margó, Mattyasovszky-Zsolnay Mihály, és idén nyáron egy francia, monacói származású diák is dolgozik velük.
Arra a kérdésre, hogy fiatal építészcsapatként mennyire nehéz boldogulniuk a pályán, Kiss-Gál Zsuzsanna megjegyezte: nem könnyű, de azért lehet. Elárulta, hogy utópisztikus módon közelítenek a munkához, a terveket is úgy csinálják, mintha bármit meg lehetne építeni, annyi lendülettel dolgoznak, hogy az a felmerülő nehézségeken is átsegíti őket.
Az atelierarchitects - amelynek nevéhez olyan munkák fűződnek, mint a májusban átadott dunaharaszti Laffert-kúria rekonstrukciója - szeptember elejéig "foglalja el" a Munkaközi című sorozatnak helyet adó lépcsőház falait a Fugában.