Fiatal művészek a hajléktalanokért

Képző

Jótékonysági árveréseket több segélyszervezet is rendez, köztük a Szalmaszál a Hajléktalanokért Alapítvány, amelynek önkéntesei az utóbbi időben arra gondoltak: változtatnak ezen a koncepción.
Korábban közvetlenül karácsony előtt művészeti és úgynevezett bazár aukciókat tartottak, az ezekből befolyó összegből pedig vagy a hajléktanok karácsonyi ünnepségéhez járultak hozzá, vagy élelmiszert, ruhát vásároltak belőle.

Ezentúl fiatal képzőművészek alkotásaira licitálhatnak a segíteni akarók, a szervezők pedig azt remélik, a művészet támogatására sikerül megnyerniük a fiatalabb generációt is, és közülük kerülnek ki az új vevők.
Emellett nemsokára kihirdetik azt a fotópályázatot, amelyre amatőr és hivatásos fotóművészek jelentkezhetnek, a kiállított fényképeket ugyancsak elaukcionálják - felelte a Terasz érdeklődésére Totka Erzsébet, a Szalmaszál a Hajléktalanokért Közhasznú Alapítvány kuratóriumának titkára.
A művészek sem távoznának üres kézzel, mert az alapítvány munkatársai a hét legnagyobb fotótechnikai céggel vették fel a kapcsolatot, és szeretnék őket megnyerni a szponzorációra. A fényképeket szakmai zsűri értékeli majd.
Szabó Gábor és Jávor István operatőrök örömmel vállalták a feladatot, Korniss Péterrel pedig tárgyalni fognak erről - tette hozzá Totka Erzsébet. Az előzsűrizett alkotásokból összeállított kiállításnak jövő február végén a Centrális Galéria ad otthont, amely a kezdetek óta támogatja az alapítványt.

A fővárosban élő hajléktalanok száma több tízezer körül mozog, 1/4-ük nő.
A hazai hajléktalanellátó intézmények a rászorultaknak csak mintegy 20 százalékát képesek befogadni. Nem csoda, ha sok kéregető járkál az utcán, vagy ücsörög az aluljárókban, alszik a padon. Az is igaz, hogy többen nem is hajlandóak a zsúfolt, rosszul felszerelt intézményekbe költözni - mondja Totka Erzsébet.
A Szalmaszál a Hajléktalanokért Közhasznú Alapítvány állami támogatás nélkül működik, és közel harminc önkéntessel dolgozik, de alkalmi munkára is szívesen felvesznek egy-egy jelentkezőt. A szervezet adományokból, az adó egy százalékából származó felajánlásokból valamint az árverésekből tartja fent magát.
A rászorultakon többféle módon igyekszenek segíteni. A családos melegedő program, amelyet a legutóbbi évben több mint négyszázan vettek igénybe, nemcsak a családoknak, hanem az egyedülállóknak is menedéket nyújt. Az albérletszerző program által azokat az átmeneti szállókon élő hajléktalanokat segítik át a nehézségeken, akik rendelkeznek munkahellyel és már képesek kifizetni a bérleti díjat.
Ezenkívül a kórházakban fekvő hajléktalanbetegeket is látogatják, amelynek során tisztasági csomaggal látják el őket. Ez a program jelenleg csak a János Kórházban és a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Tüdő Gondozójában működik, de szeretnék több kórházra kiterjeszteni - mondja Totka Erzsébet. Ehhez a Fővárosi Szociális Közalapítvány nyújt segítséget.

A Soros Alapítvány támogatásával már 1 éve működik az ingyenes jogsegélyszolgálat is, amelynek keretében szociális ügyintézés, esetkezelés is folyik. Nem egyszer fordult elő, hogy bántalmazott anyák fordultak hozzájuk. Egyéb ügyekben 47 alkalommal jártak el.
Totka Erzsébet szomorúan tette hozzá: a fedél nélkül maradt emberek sorsa még jó ideig nem fog rendeződni, és számuk tovább fog emelkedni. Míg Nyugat-Európában már kidolgozott tervek alapján működik a hajléktalan ellátás, nálunk sajnos ez még hiányzik.

Kapcsolódó link:
Szalmaszál