(MTI) Mikola Nándort nagy finn akvarellistának tartják a világban. Koncz Sándor, a debreceni Koncz Galéria vezetője, a Mikola-kiállítások szervezője elmondta, hogy a budapesti gyökerű művésszel születésnapján, 1994. november 27-én ismerkedett meg, amikor Helsinkin keresztül repült Japánba, és aztán a barátságot a művész haláláig ápolták.
Az I. kerület Úri utca Art&Paint Galériában Mikola vízfestményeiből öt nagy képet láthat a közönség. A finom, szinte lebegő képek ritmusát a tájban a vizek, a domborzat, a lombok adják. Virágakvarelljei olyanok, mint egy japán festmény ? mondta Koncz Sándor. Ezt a tárlatot Szabados Árpád Munkácsy-díjas festőművész nyitja meg.
Debrecenben bővül a kiállítás, mintegy 20 akvarell lesz látható, és a tárlatot Nyirkos István, a debreceni egyetem finnugor tanszékének vezetője nyitja meg a Méliusz Központban. A jövő év elején a Mikola-centenárium alkalmából Mátészalkán is bemutatják a művész 10-12 alkotását.
Mikola Nándornak 2004-ben, halála előtt egy évvel volt retrospektív tárlata Debrecenben, a Medgyessy-emlékmúzeumban, amelynek megnyitóján személyesen részt vett és úgy intézkedett, hogy azt az anyagot ? 29 képet ? adják át a Magyar Nemzeti Galériának, ahol a mai napig őrzik akvarelljeit ? magyarázta a szervező.
Mikola 1971-ben a Debreceni Tudományegyetemen mutatkozott be először Magyarországon, 1982-ben a Tisztelet a szülőföldnek című, a külföldön élő magyar származású művészek II. tárlatán voltak láthatók képei a Műcsarnokban.
Mikola Nándor festményei magángyűjteményeken túl több finnországi közgyűjteményben is megtalálhatók, így Helsinkiben, Turkuban, Tamperében; lakóhelyén, Vaasában 1994 óta múzeuma működik ? a város nagyságai között tartják számon ? és vannak művei New Yorkban, a Modern Művészetek Múzeumában is.
Mikola Nándor Budapesten könyvnyomdász apja mellett tanult, majd az Iparművészeti Iskola litográfus osztályának növendéke lett. Ezzel párhuzamosan a Művészeti Szabad Akadémián Rudnay Gyula volt a mestere. 1935-ben Bécsben, a Grafikai Intézetben szerzett további szakmai ismereteket, majd 1936-ban Finnországba ment. Helsinkiben a Központi Iparművészeti Iskola hallgatója lett.
1938-tól a nyugati parti finn kikötővárosban, Vaasában reklámgrafikus volt, 1947-ben megkapta a finn állampolgárságot. 1951-ben Párizsban, majd Rómában és Firenzében járt tanulmányúton. Grafikai és festészeti alkotások mellett művészi dokumentumfilmeket készített több skandináv televíziós társaságnak. Mikola Nándor képeinek többsége nagyméretű akvarell.