Földalatti képzőművészeti kiállítást nyílt Balatonfűzfőn

Képző


szocsgeza_veszelilajos_bypanovackaroly.jpg
Szőcs Géza és Veszeli Lajos fotó: Penovác Károly/naplo-online.hu
 
(MTI) - Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkára "jó ötletnek" nevezte megnyitó beszédében a földalatti kiállítást, mert - mint mondta - "mindig is kedveltem, ha a művészet nyitott", ha hajlandó az értékei megtartása mellett megújulni, vagy legalábbis megmutatni önmagát. Mint mondta: főleg ma, amikor az értékeiben gyengülő világban minden ötletre szükség van, hogy újra és újra az emberek figyelmébe ajánljuk; "igenis létezik magyar kortárs művészet". Rámutatott arra is: figyelmet érdemlő, hogy a "szövetkezett kiállító csapatok" milyen nagy számban jelentek itt meg. Sokan érkeztek külföldről is, és nagy a visszhangja ennek a rendezvénynek - tette hozzá. 
    
Figyelmet érdemlő az is, hogy sokféle "művészi iskola" van jelen a kiállításon - mondta. Az államtitkár szerint örülnünk kell annak, hogy a mai magyar művészet - híven művészettörténeti tradícióihoz - tud, akar és képes szakmai egységeket létrehozni és megtartani. Napjainkban a kultúra és a művészet minden területén rendet kell tennünk a rendetlenségben" - fogalmazott az államtitkár, hangsúlyozva: "újra kell fogalmaznunk fontos feladatokat és koncepciókat". 
    
Ami jó volt és megsemmisült, újra kell építenünk - fogalmazott Szőcs Géza, rámutatva: a művészetnek és a művészeknek meg kell tanulniuk ehhez igazodni. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy "ehhez nem szándékunk kormányzati szinten megfogalmazni irányelveket, direktívákat". Mint mondta: "a művészet szabad és a művész szabadsága nem korlátozható". Megjegyezte: "látom és érzem, hogy a kortárs magyar alkotóművészet nincs egyszerű helyzetben." 
 
Senki sem hiheti, hogy az ország gondjai érintetlenül hagynák a képzőművészeket; a megrendelésektől, a kiállításoktól egészen az európai jelenlétig, az értékesítésig, a pályázatokig, a művészképzésig és a művésztelepekig.
    
A számos feladat megoldása "együttes gondolkodást" kíván - mondta, rámutatva: ez a legnehezebb, "hiszen ahány művész, annyiféle érdek és vélemény". Hangsúlyozta azonban, hogy amiképpen a magyar alkotóművészetet is az egyéniségek és megjelenítések sokszínűsége teszi értékessé, úgy a kultúra irányítását illetően is a sokszínű véleményalkotásban kell  megtalálni a közös megoldás lehetőségét. 
    
A kiállításon látható 150 festményt, grafikát, szobrot és iparművészeti alkotást mintegy 600 beküldött pályamű közül válogatták ki. Veszeli Lajos Balatonalmádiban élő festőművész, a földalatti kiállítás ötletgazdája és kurátora elmondta: több kiállító csoport munkái láthatók a "bunkerban", így például jelen van a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete Képzőművészeti Szekciója (egyben a tárlat szakmai fővédnöke), az Art Express nemzetközi művészek csoportja, a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetsége, a Nottingham Trent Egyetem végzős művészhallgatói, a Művészetek Háza (Veszprém) és a Veszprémi Művész Céh. 
    
A kiállítás - amely október 8-ig lesz látható - csak kedden, csütörtökön és vasárnap látogatható; mindig délután 2 órától, csak csoportosan és kísérőkkel.