Földes Imre zenetörténész az idei Moholy-Nagy-díjas

Képző


foldesimre_portre_bymusicianswho_birtaendre.jpg
Földes Imre - Fotó: musicianswho.hu / Birta Endre

(MTI) - Földes Imre Erkel Ferenc-díjas zenetörténész és zenepedagógus, több tudományos, ismeretterjesztő mű, publikáció szerzője a kultúrákra való nyitottsága és kiemelkedő pedagógiai munkássága elismeréseként veheti át a kitüntetést. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen 1960 és 1974 között fakultatív zenetörténeti órákat tartott. Korát megelőzve jelentősen hozzájárult a művészeti területek közötti átjárhatóság elfogadáshoz, az akusztika és zene jelentőségének értékeléséhez a vizuális művészetekben. Földes Imre alapította az egyetem azóta is működő kórusát - közölte az intézmény kommunikációs irodája az MTI-vel.
    Az összegzés szerint a 130 éves Moholy-Nagy Művészeti Egyetem 2006-ban alapította a díjat, amelyet azóta mások mellett Rubik Ernő tervező, a róla elnevezett világhírű kocka alkotója és Hannes Böhringer német művészetfilozófus kapott meg.


rofuszferenc_ujrajzfilm_keszuld__za20101020007.jpg
Rofusz Ferenc munka közben

    Az ünnepi ülésen Rófusz Ferenc - akinek hitvallása a fiatal tehetségek gondozása - a MOME címzetes egyetemi tanára címet veheti át. A MOME animációs képzési programjának koncepciója, hogy a mesterszak ismertté váljék a nemzetközi oktatási porondon is. Ehhez hozzájárulhat, hogy Rófusz Ferenc Kanadában és az Egyesült Államokban 20 év alatt szerzett tapasztalataival, tanácsaival támogatja az animációs szakon folyó oktatást. Sok rövidfilmet, televíziós sorozatot, reklámfilmet készített. Különböző nemzetközi fesztiválokon kapott díjakat, köztük a legrangosabbat, az Oscar-díjat, melyet 1981-ben nyert el a Légy című, 3 perces animációs rövidfilmjével.
    Az egyetemi szenátus négy művésznek habilitációs oklevelet ad át, ez hivatalosan följogosítja őket a tudásátadásra. Balázs Miklós Ernő festő- és mozaikművész, Bede István építészmérnök, Bukta Imre festőművész és Márkus Gábor belsőépítész veheti át az oklevelet.
    Az ünnepi ülésen kihirdetik, hogy az alma mater volt diákjai közül heten művészeti doktori fokozatot szereztek, így Berke Márta restaurátor, Cosovan Attila grafikus, F. Orosz Sára keramikus, Karsai Zsófia keramikus, Püspök Balázs formatervező, Ráthonyi Kinga keramikus és Tóth Lívia textiltervező.