(MTI) - A háromnapos rendezvényt a Magyarhoni Földtani Társulat szervezi, hogy megismertesse az érdeklődőket a földtudományi kutatások eredményeivel, ezek újszerűségével, fontosságával, társadalmi kapcsolataival és hasznosíthatóságukkal. Hatszázötven négyzetméteren 16 standdal várják az érdeklődőket a hazai tudományos kutatóhelyek, felsőoktatási intézmények, nemzeti parkok és vállalkozások, amelyeknek a Földindulás újszerű, közös bemutatkozásra nyújt lehetőséget. Csütörtökön és pénteken rendhagyó földrajzórákat tartanak neves szakemberek iskolások részére.
Mint a rendezvény céljairól az MTM honlapján olvasható, napjaink sorsdöntő kérdése, hogy mennyire képes az emberiség megérteni a Földön 4,5 milliárd éve zajló folyamatokat, hogy együtt tud-e élni bolygónk "életjelenségeivel". Mi lesz a válasz egy, a jövőben minden bizonnyal bekövetkező olyan vulkánkitörésre, amelyhez a teljes északi féltekén drasztikus klímaváltozás kapcsolódik (jótékony figyelmeztetést adott az idén az izlandi Eyjafjallajökull vulkán kitörése), vagy hogyan reagálunk a folyamatosan változó éghajlati viszonyokra? Mi ebben az emberiség szerepe? Mit tehetünk? A múlt földtörténeti eseményei mennyire segítenek a válaszadásban? Mennyire honosodik meg a sokat emlegetett környezettudatos életmód, vajon észrevesszük-e, vajon megbecsüljük-e a környezetünkben található földtani örökséget? Európában már harminc olyan geopark létesült, amely húzóerőt jelent a térség gazdasági fellendülésében. Mi a helyzet hazánkban, a földtudományi ismeretek mennyire aknázhatók ki e téren és van-e erre fogadókészség? Idén megszületett az első magyar geopark is, a Novohrad-Nógrád Geopark, továbbá aláírták a Kemenes Vulkán Park támogatási szerződését.
"Ez ismeretterjesztő jellegű rendezvény, amelyet iskolásoknak és a családoknak, az átlagembernek szánunk. A legnagyobb probléma, hogy az emberek nem környezettudatosak, illetve a környezettudatosságból táplálkozó meglehetősen extrém vélemények születhetnek, ezek hatását szeretnénk csökkenteni" - hangsúlyozta Demény Attila akadémikus, az MTA Geokémiai Kutatóintézetének igazgatója.
Ismertetése szerint nagyon érdekes szakmai eredmények születnek az éghajlat múltbéli változásairól, ahogy a várható globális felmelegedésről, ugyanakkor a társadalomban sok a tévhit. A médiában kevéssé megalapozott elképzelések jelennek meg, amelyek esetleg sokkolhatják az embereket. Egyrészt sok szó esik a klímakatasztófáról, másrészt a szkeptikusok szerint volt már ilyen a Föld történetében. Mindegyik nézőpontban van valami igazság, ugyanakkor az emberek talán épp e kettőség miatt egy idő múlva legyintenek az éghajlatváltozással kapcsolatos gondok hallatán.
Mint Demény Attila rámutatott, a rendezvénnyel, amelyre az összes budapesti középiskola kapott meghívást, a szervezők egyben a fiatalok figyelmet szeretnék felhívni a természettudományok szépségeire.