Fotókon a freskók

Képző

 
Lengyelország és egyben egész Európa egyik legkülönlegesebb és legértékesebb középkori művészeti emléke a lublini várban található kápolna, a Szentháromság temploma. Ez a hely, ez az épület két egymás mellett létező kultúrkör a Nyugat és a Kelet találkozási pontja: a gótikus kápolna falait 1418-ban bizánci-orosz freskókkal ékesítették fel.
 
A Lublin gyöngyszemeként emlegetett kápolna 593 éves freskói 100 évig bevakolva a feledés homályába merültek. Véletlen 1897-es felfedezésüknek és az Európai Bizottság kulturális örökségvédelmi programjának köszönhetően most Veszprémben láthatóak az európai szinten is egyedülálló Szentháromság-kápolna falfestményei.
 
A kápolna teljes felújítása kiemelkedő restaurátori teljesítmény, hiszen igen sokféle és nagy nehézségi fokú probléma megoldásának az eredménye. 2008-ban a Szentháromság-kápolna felkerült az Európai Örökség listára.
 
A megnyitón közreműködik Dominek Anna, a Veszprémi Petőfi Színház művésze és Cserhalmi Ferenc, a Magyar Állami Operaház magánénekese.