Francia és itáliai tájat ad a legdrágábban a Belvedere Szalon

Képző

(MTI) - Két tájábrázolás - Czigány Dezső dél-francia tájképe és Gulácsy Lajos Itáliai táj házakkal című műve - kapta a legmagasabb, 4,8 millió forintos kikiáltási árat. A kínálatban szerepel egy másik, szintén 1910-es keletkezésű Gulácsy-mű, a Kanyargós út, ezért a kréta kompozícióért 950 ezer forintot kér az aukciós ház.
 

gulacsylajos_italiaitajaranylofenyekkel.jpg
Gulácsy itáliai tájképe
 
Feltehetően báró Radák Istvánnét ábrázolja az Előkelő hölgy címen kalapács alá kerülő, impozáns Barabás Miklós-portré. A kivételesen szép, méretes festmény ára 3,2 millió forintról indul. Ferenczy Károly mindeddig lappangó, több címen - Alag, Az alagi trenírpálya, Az alagi ügetőpálya - ismert pasztellképét utoljára 1903-ban állították ki, már akkor egy magángyűjtő tulajdonából. Korabeli adatok szerint a pályát lovak nélkül, a mezőnyt fehér jelzésekkel ábrázoló mű 1901-ben készült. Most 2,8 millió forintért lehet megszerezni a természet sokféle zöldjében, kékjében tobzódó papírképet.
 
Igazi ritkaság, ha aukción, műkereskedelemben feltűnik egy Derkovits Gyula-festmény, méghozzá a korai, expresszionisztikus korszakából. A Budai hegyek című vászon abból a kollekcióból való, amelyet Derkovits 1922-ben mutatott be a Váci utca elegáns Belvedere kiállítótermében, első festői korszakát összegezve. Most a kiállítóhely szellemiségét és nevét átörökítő Szent István téri Belvedere 2,2 millió forintért bocsátja árverésre a kis méretű, dekoratív olajképet.
 

szonyiistvan_kotono.jpg
Szőnyi István: Kötő nő

Két klasszicista itáliai tájkép ifj. Markó Károlytól 2,2 és 1,8 millióra van árazva. Szőnyi Istvánnak az 1922 körüli időszakra datált női portréja (Kötő nő) 3,2 millió forintot ér. Rippl-Rónai József saját kezű feljegyzése a Vasárnapi ebéd című pasztell hátoldalán arról tudósít, hogy az 1903-as, most 1,6 millióra taksált kép a művész akkori tavaszi kiállítására készült.

 
Egy elveszettnek hitt kép került elő nemrég Iványi-Grünwald Béla római korszakának legjavából: az 1904-es Várakozás különös fényhatásokkal kísérletező, széles ecsetvonásokkal festett, lágy, holdfényes táj, kikiáltási ára 1,8 millió forint. Iványitól két másik festmény is megszerezhető: egy virágcsendélet 950 ezer és a Fürdőzők 480 ezer forintért. Egry József Rózsadombi házak című olajfestményéért és a tempera-akvarell férfiportréért egyaránt 950 ezer forintról indulhat a licit.
 
Várostörténeti jelentősége miatt is figyelmet érdemelhet a metró Népstadion úti megállójának freskóterve, Bernáth Aurél Sportolók (Ping-pong) című, 1953-as nagyméretű vászna (750 ezer forint.) Gyűjtői csemege az a négy akvarell, amely Bernáth Aurél Peer Gynt-illusztrációi közül való egyenként 95 ezer forintos kikiáltási áron.
 
Czóbel Béla két csendélete és egy lányportréja olajban 2,4 és 1,2, valamint 1,6 milliós kikiáltási árral indul. Több Scheiber Hugó-mű is kalapács alá kerül, köztük az 1940-es, expresszív Férfi és nő, 1,8 millióért. Fényes Adolf meseképeinek egyik legsikeresebb kompozíciója a Sziklavár 1,2 millió forintért szerezhető meg.
 
A kortársakat képviselő Müller Árpád két, a figuralitás és a színmezős festészet határain mozgó vászna 1,8, és 480 ezer forintot kóstál. Bak Imre 2008-ban festett New York című vászna 850 forintról indul, míg Hencze Tamás, Aknay János, Galambos Tamás munkái 300 és 500 ezer forint közé vannak árazva.
 
A képeket bemutató kiállítás március 27-ig látogatható a Szent István téri galériában.