FÜBA - Jelmezek tárháza

Képző

Öltözködni mindenki szeret. Öltöztetni azonban már kevésbé.
Húros Annamária díszlet-és jelmeztervező azon kevesek egyike, aki nemcsak élvezettel, lelkesedéssel mesél a ruhákról, hanem szívesen feladja azokat másokra.
Jelenleg régi álma megvalósításán, a FÜBA (A fügefalevéltől a baseballsapkáig) vagyis a jelmezmúzeum tető alá hozatalán fáradozik.
Húros Annamária az intézmény vezetője
Az eredetileg építésznek készülő Húros Annamária nagyon eltökélt, hogy szándékát véghezvigye. A szűkös anyagiak ellenére mindent megtesz azért, hogy szeptemberben a Dózsa György tér 6. szám alatti ház 300 négyzetméteres pincéjében megnyithassa kapuit a jelmezmúzeum, ahová ismert tervezőkből és színészekből (mint például Schäffer Judit, Gyarmathy Ágnes, Kútvölgyi Erzsébet) álló szakmai zsűri válogatja majd be a ruhakölteményeket.
A Derkovits Galériában megrendezendő kortörténeti kiállítások, bemutatók anyagát a látogatók tetszés szerint felpróbálják.
A közönség a Derkovits Galériában a közelmúltban két hétig csodálhatta meg az Egyiptomtól napjainkig felvonultatott, pompázatos ruhadarabokat. Ezekre a kiállításokra egyébként varrják, de leginkább kölcsönzik a jelmezeket, amelyek közül néhányat meg is lehet majd vásárolni.
Húros Annamária alapítványként vagy közhasznú társaságként szeretné működtetni a múzeumot, és a bejövő hasznot a ruhák megőrzésére fordítja majd a későbbiekben.
A kereskedelem mellett az ötletgazda úgy véli, különböző eseményeken műsorszámként lenne igény jelmezbemutatókra. Mint mondja, egy ilyen fellépés körülbelül 600-700 ezer forintba kerül, de ez már minden költséget magába foglal, vagyis a ruhákat, a színészek honoráriumát, a szállítást, a fény-és hangtechnikát és a sminkelést.
Az állandó kiállítás mellett a múzeumban régi korok híres színészcsillagainak egykori jelmezei láthatók majd, és azt is be kívánják mutatni, miként jelenítették meg ugyanazt a darabbeli figurát a különböző érákban a színházak.
Mindemellett divattörténeti előadásokon még azt is megtudhatjuk, mire és hogyan használták anno a bajuszkefét, a bajuszfésűt, a hajhálót, milyen volt a fűző, a púderpamacs.
A fővárosi állandó kiállításon kívül a Pécs melletti Hirden időszaki tárlatokkal várják az érdeklődőket.
A múzeumot még nem jegyeztették be, mert addig nem lehet, amíg nincs állami támogatója. Bár Húros Annamária magánmúzeumként is működtetné az intézményt. A fantasztikus elképzelések megvalósulásáig azonban minden lehetőséget megragad, pályázatokat ír, szponzorokkal tárgyal. Aki pedig mindenáron fel szeretne próbálni egy-két jelmezt, a Derkovits Galériában lesz rá módja, hiszen a cseszneki vár minden várakozást felülmúló reneszánsz kiállítása, valamint a leendő múzeum nyitó kiállítása után szeptemberben a századforduló ruhái "kelnek életre". Húros Annamária erre a szerepre olyan nagyszerű színművészeket kért fel, mint Bálint András vagy Benedek Miklós.