FUJIYAMA

Képző

A japán fővárostól, Tokyo-tól délnyugatra található Fuji az ország legmagasabb hegycsúcsa (3 776m), melyet még mindig aktív vulkánnak tekintenek. Japánban a Fuji hegyet régtől fogva kultikus tisztelet övezi, zarándokok keresik fel. Tökéletesnek tartott formája Japán jelképeként világszerte közismert.
 
A japán fametszet művészet Európában talán legismertebb két képviselője, a neves ukiyo-e mesterek, Katsushika Hokusai (1760- 1849) és Utagawa Hiroshige (1797-1858) is megörökítették a Fujit munkáikon. 1823-31 között jelent meg Hokusai a "Fuji harminchat látképe#8220; című sorozata, kiegészítéseivel együtt összesen negyvenhat fametszet. A hegyet a legkülönbözőbb távlatokból és nézőpontokból ábrázolta, a kompozíciók áttörést jelentettek a fametszeteken megjelenő tájábrázolásban.
 
Később, az 1830-as évek közepén, Hiroshige "A Tokaido ötvenhárom állomása" című sorozatára (1833- 34) is reflektálva jelentette meg Hokusai a "Fuji száz látképe" sorozatot, három kötetben. Hiroshige Japán nevezetes tájait megörökítő szériáiban többször is ábrázolta a Fujit, majd az 1850-es években elkészítette a hegyet harminchat fametszeten bemutató sorozatát.
 
A jelen kiállítás alkalmat ad arra, hogy összevethessük a két művész egyéni ábrázolásmódját, műveik kölcsönhatásait. A tárlaton 36-36 fametszet látható Hokusai-tól és Hiroshige-től, valamint 36 fotó egy kortárs japán fotóművésztől, Tomitsuka Haruotól (szül. 1947).

A kiállítást a "2005 - Japán és az Európai Unió Közötti Cserekapcsolatok Éve" keretében fogadja a Magyar Nemzeti Galéria.

A tárlatot magyar-angol nyelvű, színesen illusztrált kiadvány kíséri.
Fotók: http://www.mng.hu