Galérianyitány magyar-francia sztárokkal

Képző

(MTI) - A Falk Miksa utca 10. alatt a Párizsból átszökött az ősz! költői című kiállítás fogadja a látogatókat elsősorban Franciaországban működött, vagy működő és ott ismert, elismert magyar művészek olyan munkáival, amelyek hiányoznak a hazai művészeti közéletből és műkereskedelemből.

A "francia kapcsolatot" az magyarázza, hogy a galéria egyik tulajdonosa a Párizsban élő, műkereskedelemmel, kiállítás-szervezéssel és művészeti könyvkiadással foglalkozó Makláry Kálmán. Másikuk, a hazai szakmai-művészeti körökben jól ismert, 30 éve Szentendrén és újabban Budapesten is galériát működtető Erdész László. A két szakember már több éve együttműködött, segítették egymást kiállítások, bemutatók szervezésében.

Mint az MTI-nek elmondták, rendre olyan kiállításokat terveznek, amelyek megismertetik a hazai közönséget a Franciaországban megbecsült, de itthon méltatlanul elfeledett, vagy eddig még be nem mutatott alkotók életművével. Már összeállt a 2005-2006-os kiállítási menetrend: önálló tárlatokat készítenek elő Beöthy István, Reigl Judit, Méhes László, Csernus Tibor, Sándorfi István alkotásaiból. Emellett külföldön is képviselik majd "a magyar színeket", miközben a hazai múzeumokkal is együttműködnek, felajánlva, hogy hiánypótló műveket szereznek be számukra. (A Műcsarnokban a közeljövőben megnyíló Reigl Judit kiállításnak Makláry a társkurátora). A galéria művészeti könyvkiadással is foglalkozik majd.

Igen reprezentatív a galériában rendszeresen képviselt művészek névsora: Réth Alfréd, Czóbel Béla, Beöthy István, Csáky József, Picasso, Victor Vasarely, Henri Nouveau, Rippl-Rónai József, Tihanyi Lajos, Hantai Simon, Csernus Tibor, Sándorfi István, Csáky József, Miklós Gusztáv, Vajda Lajos, Farkas István, Bálint Endre, Prinner Antal, Méhes László, Szóbel Géza, Józsa Sándor, Rozsda Endre, Barta Lajos, Reigl Judit.

Makláry Kálmán elmondta: a húszas, harmincas, negyvenes évek nemzetközi avantgárdjának számos kiemelkedő tagja magyar származású, szereplői voltak a kor legfontosabb művészeti mozgalmainak, de néhányuk munkássága itthon kevéssé ismert. Jelentős csoport volt az 1931-ben alakult Abstraction-Création, valamint ennek folytatásaként, 1946-tól működő Salon des Réalités Nouvelles - a köré szerveződő nem figuratív művészek társaságával. A magyar vagy magyar származású művészek mindkét csoport kiállításain együtt szerepeltek az azóta legendává nőtt Picassóval, Braque-kal, Archipenkóval, Arppal és Brancusival és más, nemzetközileg is számontartott jelentős művésszel.

Az Erdész-Makláry Fine Arts galéria nyitó eseményén Csáky József, Beöthy István és Prinner Anna szobrai, Réth Alfréd, Czóbel Béla, Bálint Endre, Vajda Lajos festményei, a kortársak közül Csernus Tibor, Reigl Judit és Hantai Simon alkotásait állították ki.

Szenzációnak ígérkezik Miklós Gusztáv műve. Az 1888-ban Budapesten született és 1967-ben, a franciaországi Oyannax-ban meghalt Miklós Magyarországon méltatlanul elfeledett szobrász, akinek egy fiatal lányt ábrázoló bronzáért a nyáron egy párizsi aukción több mint 1,6 millió eurót - mintegy 400 millió forintnak megfelelő összeget - adtak: a szobor ezzel a mindeddig legmagasabb összegért elkelt magyar műtárgy.