Gyerekszemmel látnak az Indában

Képző


indagaleria_gyerekszemmel_ltp_byaka.jpg
AKA: LTP

A kortárs magyar művészetben gyakori az a látásmód, amit a Budapesti Tavaszi Fesztivál 2009-es hívószava - Gyermekszemmel - felkínál. Számos fiatal foglalkozik ma is a primer művészi megnyilvánulás, játékos forma vagy struktúra spontán (vagy annak látszó) kifejezésével.

 
A Pozsonyban élő, az USA-ban és Ausztriában nagy sikerrel kiállító Erik Binder a gördeszkás, rapper szubkultúrában él, a grafittik stílusában fest, csorgat festéket kartonra, s ezzel peremhelyzetben lévő alkotói megnyilvánulásokat közelít a magas művészethez. Pszichedelikus vásznai víz alatti világokat, a világegyetem színes látomásait képezik le, legújabb fotói meghökkentő képzettársításait teszik láthatóvá. Erik Bindert a szubkultúrákban élők mindennapjairól, emberi kapcsolatokról szóló érzékeny videóművészként és kreatív, minden elképzelhető anyagot felhasználó játékos, asszociatív installációiról is ismerhetjük, amelyekből szintén bemutat néhányat az Inda Galériában.
 
AKA-t (A. Király András) is a public art, az utcaművészet érdekli, de az ő munkái hatalmas léptékben megszerkesztett, az óriásplakátokkal konkuráló falfestmények, padlódíszek. A kiállítás kapcsán két eltérő műtípus valósul meg. Az egyik egy, az Inda Galéria lakóépületének belső udvarára készítendő public art mű (a kiállítás után is megmaradó) szőnyegmotívum, és installációk, amelyek a galéria terében lesznek láthatóak. AKA munkamódszere szerint asszociatív úton, hétköznapi tárgyakat lényegít át, ami táblaképszerűen elkészített festmény-installációk formájában valósul meg, jelen esetben például egy konyhaasztal, amelyen szürreális események történnek.
 

indagaleria_gyerekszemmel_eltemetettemlek_szemzozsofia.jpg
Szemző Zsófi: Eltemetett emlék
 
Szemző Zsófi 2008-ban végzett a MOME Vizuális kommunikáció szakán, a kiállításra helyspecifikus alkotást tervez, amely egy interaktív fali tábla, s ezt személyes történetekké összeálló sokdarabos akvarellsorozat részelemeit feldolgozó kis képek alkotják. A fiatal művész könnyed, levegős képekben örökíti meg szubjektív, szürrealisztikus látásmódját. Narratív alkotásai köznapi történésekről, dolgokról beszélnek egy-egy szimbolikus tárgy, figura megfestésével, mint például fésű, egy cserép virág, állatalakok, egymással kapcsolatba kerülő emberek.
 
A kiállítással egy időben gyermekprogramokat szerveznek egy múzeumpedagógus vezetésével, ami újdonság az Inda Galériában.