Gyűjtők és kincsek - új nagykiállítás az Iparművészeti Múzeumban

Képző

(MTI) - A budapesti múzeum történetében egy új könyv első fejezete ez a tárlat, a hosszú idő óta első, hosszú ideig nyitva tartó, úgymond állandó kiállítás, amely a múzeum rejtve maradó kincseiből mutat be tudós gondossággal összeválogatott kollekciót - mondta Takács Imre főigazgató, aki két hete vette át öt évre az intézmény vezetését.

Ez a kiállítás, amely átfogó képet nyújt Európa egyik legrégibb iparművészeti múzeumának gyűjteményéről, igazán kell a magyar közönségnek - fogalmazott Bozóki András kulturális miniszter.

A bemutatott egyetemes kultúrtörténeti emlékek, a több mint négyszáz értékes és érdekes műtárgy bemutatását élményszerűség, interaktivitás jellemzi, a látogatók részesei lehetnek mindannak, amit látnak - mondta a miniszter, utalva arra, hogy számítógépes játékokkal lehet például megtudni, melyik tárgy mire való, melyik ruhát ki viselte, vagy virtuálisan bele lehet lapozni a korabeli újságokba.

A kiállítás megnyitóján beszédet mondott Veres János pénzügyminiszter is - mint fogalmazott - Kossuth Lajos kései örököseként, egy kicsit már március 15-re is emlékezve; köszönetet mondott az egykori adakozóknak, akik segítettek a gyűjtemény létrehozásában.

Elmondta, az ipartörténeti emlékek Magyarország elmúlt több mint száz éves gazdasági, pénzügyi fejlődését is bemutatják, egyben azt, hogyan kapcsolódott össze a szponzoráció, a tehetősek segítő tevékenysége a múzeum gyűjteményének kialakításával.

Arra kérte a jelenkor lehetséges mecénásait, vállaljanak szerepet a majdani múzeumok kiállítási anyagának megteremtésében, az utókor és a jelenkor is el fogja ismerni tevékenységüket.

Lechner Ödön híres, szecessziós épületében az elmúlt száztíz évben a múzeumba került műtárgyak közül kiállítottak egy több mint négyszáz éves ötvös műremeket, egy tengeri csikót, amelynek hajszálvékony kagyló díszítése is átvészelte a századokat.

A múzeum raktáraiból szintén a kiállítás tárlójába került egy reneszánsz korabeli cipő, amelyet korát illetően akár Madame Pompadour is hordhatott volna az akkori divat szerint kizárólag fehér harisnyával.

Az egyedi műremekek sorában mutatják be a történelem első zenélő automatáinak egyikét, egy több mint négyszáz éves, mozgó és muzsikáló szent alakot is, amelyhez hasonló csak kettő létezik a világon.