Hallgass és fess!

Képző


muszorgszkij.jpg
Ilja Jefimovics Repin portréja Muszorgszkijról

Remake - Egy kiállítás új képei: ez a pályázat címe. Kiírója a Ludwig Múzeum Baráti Körével közösen a Nemzeti Filharmonikusok és a Gömöri Márkus Mari Koncert nevű szervezet. A felhívás szerint nevezhet felsőoktatási intézmények vizuális vagy művészeti fakultásainak bármely hallgatója. Valamint az, aki bár az előbbi kritériumnak valamilyen okból nem felel meg (például már végzett), ám huszonhét éven aluli, és magát bátran vallja művésznek. Formai megkötés - feltehetően a manapság oly divatos, sátorponyva méretű digitális nyomatokból kiindulva - egyetlen van, a három négyzetméter. Ennél nagyobb művel máshová forduljon a jelentkező.

    

szegenyzsido.jpg
Egy szegény zsidó. (Aquarell)

Ha mégis ennél a pályázatnál marad, hallgassa sokat és elmélyülten az Egy kiállítás képeit! A zongoraművet az akkoriban már alkoholista Muszorgszkij barátja, a festő, építész, díszlettervező Viktor Hartmann 1874-es posztumusz kiállításától lenyűgözve komponálta. Eredetileg ez volt a szándéka a Ludwig Múzeum (LUMÚ) baráti körének. Mármint, hogy ifjú zeneszerzőket versenyeztessen hasonló feladattal. Csakhogy az évente megrendezendő Mecénás Napon - ahol szponzorok úgy licitálnak a támogatandó projektötletekre, mint a klasszikus árveréseken a gyűjtők a műtárgyakra -, nem csigázott fel túl sokakat az ötlet. Ezt meséli legalábbis a LUMÚ Baráti Körének ügyvezetője, Simongáti Eszter.

 

jelmezterv.jpg
Jelmezvázlat Gerber "Trilby" című balettjéhez (Aquarell)

Annál inkább fordítva. Nem teketóriáztak soká az ötletgazdák, az alapgondolat úgyis az interdiszciplináris pályázat volt, belátták, az irány másodlagos. - Mivel a Művészetek Palotájában (MŰPA) egy fedél alatt él a kortárs képzőművészetet népszerűsítő LUMÚ a Nemzeti Filharmonikusok-kal, adta magát a lehetőség, hogy közösen pályáztassanak. Erősítette csapatukat a koncertek szervezésével foglalkozó Gömöri Márkus Mari és az apropó, hogy a MŰPA október 29-i és 30-i koncertjeinek Muszorgszkij műve is műsorszáma lesz. Az október végi két koncerten az Egy kiállítás képeinek Ravel által zenekarra hangszerelt változatát játsszák majd a Filharmonikusok, akiket az UNICEF 2006 decemberében magyarországi nagykövetének nevezett ki. A koncerteken egyébként Kocsis Zoltán vezényel, Roger Moore (az UNICEF másik nagykövete) moderál majd.

 
Erre fess!
Egy kiállítás képei - tételek: 1. Séta, 2. Gnóm, 3. Ódon kastély, 4. Tuilleriák, 5. Bydlo, 6. Kis csibék tánca a tojáshéjban, 7. Samuel Goldberg és Smüle, 8. A limoges-i piac, 9. Katakombák, 10. Halottakkal a halottak nyelvén, 11. Baba Jaga kunyhója, 12. A kijevi nagykapu.  

Az angyali műsorvezető személyénél valószínűleg nem népszerűsíti majd jobban az őszi koncerteket az ifjú képzőművészek kreativitása, mindenesetre a nyertes műveket a hangversenyek idején a MŰPÁ-ban kiállítják, és a műsorfüzetbe is beszerkesztik majd. A nyertesekre vár még százezer forint fődíj meg ugyanennyi közönségdíj. És aki még most is vacillál, annak itt az utolsó, legnyomósabb érv: a szeptember 7-én lezáruló pályázat győztese élőben láthatja Simon Templart. Kettő UNICEF-koncertjegy hullik az ölébe, csak úgy.