(MTI) - Az Országos Műszaki Múzeum Öntödei Múzeuma és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal közös szervezésében megrendezendő 6. harangtörténeti tudományos tanácskozás célja a hazai és néhány külföldi kutató által elért legújabb eredmények megismerése, megismertetése. A harangtörténeti kérdések és kutatások mellett olyan témákról is hallhatnak beszámolót a három napos ankéton az érdeklődők, mint a harangtornyok kilengésével kapcsolatos műszaki problémák, a megfelelő villamosítási megoldások, vagy a harangtartó szerkezetek igénybevétele.
Az előadásokat poszterkiállítás egészíti ki. A június 30-ig látogatható tárlat a magyar régészettudomány harangokkal kapcsolatos eredményeit mutatja be: azokat a feltárásokat kíséri végig, melyek a hazai középkori harangöntés módszereinek meghatározásában döntő szerepet játszanak. Az érdeklődők megismerkedhetnek például a honfoglalás előtti harangöntés Zalavárott talált nyomaival, egy pusztaszeri és egy diósgyőri harangöntő gödör feltárásával, a 650 éves visegrádi nagy harang töredékeivel, valamint az I. Rákóczi György fejedelem által működtetett sárospataki ágyú- és harangöntő műhellyel.
A tudományos tanácskozást június 9-én este orgonakoncert zárja a Mátyás-templomban, Trajtler Gábor és Pál Diana orgonaművészek közreműködésével. A harmadik napon a résztvevők nógrádi tanulmányúton vesznek részt, amelynek keretében meglátogatják Tereske katolikus templomát, megtekintik Szügy, Patvarc és Nógrádszakál védett harangjait. A szécsényi középkori sekrestye és a városi múzeum megtekintése után, hollókői látogatással zárul szombaton a 6. harangtörténeti ankét.
További cikkek ebben a rovatban