(MTI) - A Női Művészeti Múzeum ad otthont a magyar női fotóművészek 1910 és 1946 közötti munkáit, összesen 82 fényképet bemutató tárlatnak. A július 5-ig megtekinthető kiállításon nagy társadalmi érzékenységű fotográfusnők ritkán látható munkái engednek betekintést a magyar fotográfiatörténet fontos, de viszonylag ismeretlen területére. A kiállítás kurátora E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, aki az ünnepélyes megnyitón elmondta, hogy a kutatók figyelme csak a közelmúltban irányult a XX. század első felének női fotósaira. A tárlaton szereplő 21 művész példa nélküli társadalmi és politikai változásokat örökített meg.
A magyar gyűjteményekből kölcsönzött 20-szor 30 centiméter méretű fotók között láthatók mások mellett Kálmán Kata, Kárász Judit és Sugár Kata fényképei a társadalom számkivetettjeiről, vagy a nemzetközi hírnévre szert tett Besnyő Éva, Révai Ilka és Miklós Jutka fotói. A korszak sok női fotósa szociális elkötelezettségéből fakadóan a szegénységet, a társadalmi és politikai változásokat, a perifériára szorult lakosság kitaszítottságát dokumentálta. Az emberi test kifejező ereje is népszerű fotótéma volt.
Az Amerikai Egyetem Katzen Művészeti Központjában a kortárs magyar művészet múltjával és jelenével foglalkozik két tárlat. Egyszerre nyílt meg és április 19-ig látható a Vajda Lajos festményeit és kortárs magyar videoművészek alkotásait bemutató kiállítás.
Vajda Lajos munkája
Vajda Lajos a magyar avantgárd mozgalom egyik legkiemelkedőbb művésze volt, a bizánci ikonok, a zsidó népművészet, a magyar hagyományos építészet, valamint az európai avantgárd elemeit vegyítve sajátos stílust teremtett, amely gyakran tükrözte a közeledő fasiszta veszély miatti félelmét. A műveit bemutató első átfogó amerikai tárlaton a festmények mellett fotomontázsok, kollázsok és szénrajzok is láthatók.
A kortárs magyar videoművészek munkáit felvonultató, Máskor, máshol című társkiállításon fiatal alkotók fotóinstallációi, videói tekinthetők meg. A magyar videoművészet utóbbi 5 évét átfogó kiállításon gyakran minimalista, szemlélődő hangulatú munkák szerepelnek, amelyeket részben a mindennapi élet vizuális élményei ihlettek, részben önelemzések, emlékezések eredményei, néhány pedig a médiummal szembeni kritikai attitűd kifejeződései. Az érdeklődők mások mellett Beöthy Balázs, Esterházy Marcell, Lovas Ilona és Németh Hajnal munkáival ismerkedhetnek meg.
A megnyitók vendégeit Orsós László Jakab, a kulturális évadot szervező New York-i Kulturális Intézet igazgatója és Somogyi Ferenc washingtoni nagykövet köszöntötte.