Hat alkotás kapott Magyar Formatervezési Díjat az idén

Képző

MTI - A legrangosabb formatervezési teljesítmények szakmai és anyagi elismerésére alapított elismerést a múlt év óta termék, vizuális kommunikáció, terv, valamint diákmunka kategóriában ítéli oda az MFT. A díjazott munkák alkotói oklevélben és félmillió forintos pénzjutalomban részesülnek, pályaműveiket kiállításon mutatják be. A termék kategóriában Kondor Edit porcelánból készült, kagylóforma ihletésű kozmetikai munkaedény termékcsaládja, Saly Péter könnyed, természetes kárpitos garnitúrája, valamint Iványi László és Törő Attila elegáns, precíz megoldású ügyfélirányító berendezése kapott formatervezési díjat.

A vizuális kommunikáció kategóriában Karádi Zita"Üveg-ház"elnevezésű, üvegtárgyak csomagolási arculata nyert, amely nemes grafikájával szinte kíváncsivá teszi és vásárlásra ösztönzi az üzletekbe betérőt. Terv kategóriában Gulyás Judit kézi tűzésű"barátságos légkört teremtő"szőnyegei nyertek.

Diákmunka kategóriában Németh Gábor Tamás"Chameleon 4"kishaszongépjármű tervével nyert díjat. Az általa megálmodott járműnek állandó alapváza van, viszont a felépítmény igény szerint cserélhető.

A gazdasági minisztérium az MFT közreműködésével hirdeti meg a pályázatot a Magyar Formatervezési Díj elnyerésére. A nyilvános pályázatra beérkezett kiemelkedő pályaművek elismerésére különdíjakat osztanak ki. Az oktatási tárca a diákmunka kategóriában négy, a kulturális minisztérium a vizuális kommunikáció kategóriában egy alkotót részesített különdíjban.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma az idén először formatervezői munkásságot elismerő életműdíjat adományozott. Az első kitüntetett a Munkácsy-díjas ipari formatervező, Dániel József. A díjat Schneider Márta, a NKÖM helyettes államtitkára adta át.

A Magyar Szabadalmi Hivatal, valamint a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal különdíját egy-egy alkotás nyerte el. Bendzsel Miklós elmondta, hogy a formatervezési pályázatra összesen 229 pályamunka érkezett. Az alkotások között van például többféle vizeletvizsgáló, egyszer használatos, eldobható hamutartó, vagy készségfejlesztő gyerekjáték.

A tíztagú bírálóbizottság által kiválasztott 63 pályamunkát az Iparművészeti Múzeumban mutatják be. A Magyar Formatervezési Díj 25. évfordulója apropóján keddtől november 7-ig"igazi design csemege"várja a múzeumba látogatókat.

Az idei nyertesek és okleveles pályázók munkája mellett"A Magyar Formatervezési Díj 25 éve 1980-2004"című tárlaton bemutatkoznak a korszak kiemelkedő termékei és tervezői is.

A kiállított tárgyak között fellelhető a mai lakások tartozéka, az 1981-ben díjat nyert Kontállux villanykapcsoló, két, 1984-ben dijazott termék, a TS 2601 hordozható színes televízió és a Margaréta asztali ventillátor vagy az 1986. év egyik díjazottja, az Energomat Komfort Thermál 560 automata mosógép.

Az elismerést első ízben Ipari Formatervezési Nívódíjként ítélték oda. A díj elnyerésére 2003-ig kizárólag késztermékkel lehetett pályázni.