Havasi Gyorpart a K. Bazovsky Házban

Képző

A maribori Kibla médiaközpont művészei egy este erejéig birtokba veszik a K. Bazovsky Házat, hogy különböző produkciókkal kínálják fel művészetüket a kíváncsiskodóknak.
Az 1996-ban alapított szlovén központ fő tevékenysége a kultúra és oktatás felé koncentrál. Leginkább azonban arra törekszik működésével, hogy összekösse a kultúrát különféle technológiákkal, tudományokkal, amelyeket kreatív eszközökként kezel. A multimédiás központban kiállítások, koncertek, szimpóziumok, vásárok, színházi produkciók, fesztiválok egyaránt megférnek.

Nos, a szlovén kulturális központ működéséről most képet kaphatunk, egy úgynevezett mini fesztivál, a Havasi Gyopart keretében. Az esemény azért is dicsérendő, mert valljuk meg, vajmi keveset tudunk dél-nyugati szomszédunkról. Így most kiváló alkalom nyílik arra, hogy egy kis szlovén hangulat teremtődjön. A legtöbb közép-kelet-európai országról a csüggedtség, a hányatatott sors, a szegénység juthat eszünkbe.
Ezeket az országokat azonban nemcsak a történelmi múlt köti össze, hanem a kulturális összefonódás is. Szlovéniáról azonban érdemes azt megjegyezni, hogy a Jugoszláv Szövetségen belül azon országok közé tartozott, ahol a legmagasabb volt az életszínvonal, a 90-es években pedig gazdaságilag az egyik legstabilabb államok egyikeként tartották számon. Szlovénia északi, hegyvidéki csücskéből ízelítőt kaphatunk az ottani gépi zenei világból, Marko Jakse, Eduardo Kac, Matjaz Krivic, Ziga Koritnik, Machine Control képzőművészek munkáiból, video felvételekből, illetve szlovén gasztronómiai különlegességeket is megkóstolhatunk.

A K. Bazovsky Házba azonban nem csak a szlovén est kapcsán érdemes ellátogatni, hiszen sokoldalú tevékenységet folytat.
Január 3-ig például Swierkiewicz Róbert kiállítása is megtekinthető, és év közben is folyamatosan rendeznek egyéni és csoportos kiállításokat. A különleges birodalom, amelyet egykor a pesti nép mágnás negyednek hívott, és még Krúdy Gyula is élt itt, igazán sajátos hangulat birtokosa. A mai magyar új művészet, mindenekelőtt a festészet, zene és irodalom jelentős egyéniségeinek bemutatása és támogatása céljából létrejött intézmény tevékenységével mindenekelőtt az értékes, nem-kommerciális alkotásokat támogatja.
A galériában immáron három éve tűnnek fel a hazai művészeti élet meghatározó egyéniségei, akiket leginkább a megújuló progresszív és kreatív gondolkodással lehetne jellemezni. Ádám Zoltán, Bukta Imre, Csurka Eszter, feLugossy László, Klimó Károly, Roskó Gábor, Wahorn András neve a K. Bazovsky Ház állandó látogatóinak ismerősen csengő nevek. A Ház természetesen gondoskodik arról, hogy a gyűjtők megtalálják az utat a művészhez, a festmények árairól való tájékozódás után felkereshetik az alkotót az esetleges vásárlás céljából.

A kiállítások megnyitóját kulturális mini-fesztiválként lehetne feltűntetni, hiszen a vernisszázst költészet, szakmai beszélgetések vagy koncertek követik, utóbbiak az etnó, a jazz, a kortárs és a rock zene, az autentikus népzene képviselőinek előadásában. A ház emellett e zenei és irodalmi produkciók összegyűjtését, rendszerezését, archiválását és közreadását is vállalja.
Ezen a területen már két kiadvánnyal büszkélkedhetnek: tavaly decemberben jelent meg a ház gondozásában Roskó Gábor és Virág Katalin 9x9 ZOO című albuma, amelyben Roskó Gábor 81 állatos grafikájához Virág Katalin biológus választott tanulmányos cikkeket. Idén pedig a Jövőkép című képzőművészeti album látott napvilágot, a K. Bazovsky Házban kiállító művészekről. Aki azonban találkozni szeretne velük, vagy megtapasztalni a ház hangulatát, bátran induljon el a Havasi Gyopart-ra!