Herendi porcelánokat mutatnak be a kismartoni Esterházy-kastélyban

Képző

(MTI) A kastély állandó kiállításának termeiben és a kastélyhoz tartozó étteremben berendezett tárlatot az Esterházy család tagjainak herendiporcelán-gyűjteményéből állították össze, átfogva a manufaktúra alapításától a modern korig terjedő időszakot. ? A cél az volt, hogy történelmi környezetben mutassuk be a herendi porcelánt ? mondta Florian Bayer az Esterházy Magánalapítványok képviseletében a megnyitó alkalmából szervezett sajtótájékoztatón.
    

A manufaktúra legfontosabb támogatói közé tartozott az Esterházy család tatai grófi ága, de a hercegi ág is rendelt tőle. A kiállításon az Esterházyak és más főúri családok megrendelésére készült tárgyak láthatók a 19. század közepi alapítástól a 20. századig terjedő időszakig. ? A herendi porcelán nemcsak használati tárgy, hanem művészeti értékkel is bír ? hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. igazgatója. Közlése szerint a kismartoni kiállítás egy sorozat része, amelynek keretében a herendi porcelánt történelmi környezetben mutatják be Magyarországon és külföldön. Az eddigi állomások között volt Gödöllő, felvidéki történelmi kastélyok, valamint Berlin és az észtországi Tallin. Mint megjegyezte, a kiállított porcelánok főúri családok megrendelésére készültek, "eredeti" környezetükben mutatnak igazán jól.
    
Beszélt arról is, hogy a herendi termék ma is teljes egészében kézzel készül, fő erőssége a magas minőség mellett eredetisége. ? Arra törekszünk, hogy mások kövessenek minket, ne mi másokat ? húzta alá. 
   
Ismertetése szerint a manufaktúra 26 ezer formával és négyezer mintával rendelkezik, évente négyszáz új terméket hoznak ki. A felhasznált alapanyagok pontos arányát minden manufaktúra, így a herendi is féltve őrzött titokként kezeli.
    
A kiállított asztalneműk, használati- és dísztárgyak egy része Esterházy Melindának, az Esterházy Magánalapítványok létrehozójának a magántulajdonába tartozik. A kiállítási anyag más része a Herendi Porcelánmanufaktúra múzeumából érkezett, és más főúri, nemesi családok megrendeléséhez kötődik, illetve a kismartoni kastélymúzeum porcelángyűjteményéből került ki.
    
Látható az Esterházy-mintának nevezett, a család megrendelésére készült készlet is. A kínai stílusjegyeket viselő, sást idéző minta vörös alapon fehér, a porcelán anyagába mélyített ábrákból áll össze, és az 1850-es évek óta használják. 
    
Megtalálhatók a kiállításon Ferenc József és felesége, Erzsébet királyné (Sissi) kedvenc mintáival díszített tárgyak is. Az egykori ebédlőteremben a kiállítás alkalmából több évtized után ismét porcelán étkészletek láthatók az erre a célra készült üveges szekrényekben. Megtekinthető a Viktória angol királynőről elnevezett mintának egy korai, illetve a brit hercegi pár, Vilmos és Katalin esküvőjére készült modern változata is.  
    
Az Esterházyak porcelángyűjteménye felvehette a versenyt bármelyik európai királyi vagy más hercegi család gyűjteményével ? fogalmaznak a kiállítás kísérőszövegében. A 18. századtól kezdve gyűjtötték a porcelán tárgyakat és étkészleteket. A legutolsó nagy vásárlás a 19. század elején történt, amikor II. Esterházy Miklós több száz kínai és japán porcelánnal gazdagította a gyűjteményt.