(MTI) - Az 1987-ben létrehozott elismerést, amely 60 ezer eurós (mintegy 16 millió forintos) pénzjutalommal jár, kétévente ítélik oda, a díjra a megelőző két évben befejezett projektekkel lehet pályázni.
A díjért versengő európai épületek között idén ott van a győri Széchenyi István Egyetem Épület-tervezési Tanszékének Műteremháza (Dimenzió Tervező Kft. és Czita Építész Iroda Kft. - Bodrossy Attila és Czigány Tamás); a fővárosi Práter utca 30-32. alatti önkormányzati lakóépület (Kis Péter Építészműterme Kft. - Kis Péter és Valkai Csaba); a paksi képtár új épülete (Kiss-Járomi Építésziroda - Kiss Gyula és Járomi Irén); a gödöllői Szentháromság-templom (LINT Kft. - Nagy Tamás); a Lánchíd 19 Design Hotel (Radius B+S Kft. - Sugár Péter és Benczúr László); a Kopaszi-gát új épületei (T2.a Építész Iroda Kft. - Turányi Gábor) és a kőbányai Richter Gedeon Kémiai Kutató- és Irodaépület (Zoboki-Demeter és Társai Építésziroda - Zoboki Gábor).
Az Európai Bizottság és a barcelonai székhelyű Mies van der Rohe Alapítvány által létrehozott díj célja, hogy elismerje az építészeti területen született kiemelkedő alkotásokat és felhívja a figyelmet arra, hogy az európai szakemberek milyen fontos szerepet játszanak az új elképzelések és technológiák kifejlesztésében. A díjra független szakértők, az Európai Építésztanács (Architects Council of Europe) tagszervezetei és más nemzeti építész szövetségek javasolhatnak projekteket.
Európa legjobb új épületének tervezői mellett a karrierjük elején álló fiatal építészeket is jutalmazzák: a szakemberekből álló zsűri a Mies van der Rohe-díj mellett odaítéli a kezdő építészek külön elismerését, amely 20 ezer eurós (több mint 3,5 millió forintos) pénzjutalommal jár.
A díjat, amelyet korábban olyan építészek nyertek el, mint Rem Koolhaas és Ellen van Loon, Zaha Hadid, Dominique Perrault és Sir Norman Foster, májusban adják át. A díjazott alkotásokból, valamint a zsűri által kiválasztott további projektek terveiből vándorkiállítást is összeállítanak.