Hogy került a troll a lányvécébe?

Képző

Claudia Schiffer hazamegy és férje egyből egy nagy pofonnal fogadja.
- Na, de...De ezt most miért kaptam?
- Mert megérdemled.
Ez a műcím vagy - ha tetszik - a műleírás. Kis cetlin, a falon. Mellette falba vájt világítódoboz, benne tégla, a téglán vér, a vérben haj. Szőke, hosszú, klaudiasifferes.
Van még tégla, azon zöld trutymóban apró, színes kavicsok vagy cukrok, olyasmik, amiket a szülinapi tortákra szórnak. Pedig ez falra hányt borsó. Persze, nem igazi, taiwani műhányás - figyelmeztet a kiállító: a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász szakos DLA-hallgatója, Előd Ágnes.
 
Az acb Galéria összes termeit belakó kiállítás nemcsak téglákból áll: a falakon lógó nagyméretű színes printektől úgy érzem magam, mintha egy filmgyár folyosóján járkálnék, a földön teázgató, megbeszélést tartó óriásmackóktól meg...
 

mac1.jpg
Akció előtti eligazítás, installáció, 2007
 
- Neked van gyereked? - kérdezi a művészt egy korán érkező látogató. - De te is szereted a meséket, ugye? Csak kérdezem, mert annyi itt a gyerektéma. Azt hittem, azokból merítettél.
 
Nem egészen. Bár a printeken feltűnnek sorra a Harry Potter meg a Gyűrűk ura jelenetei, sem ezek, sem a zöld, kék meg barna mackók nem a gyerekvilágból kerültek ide. Legalábbis nem a meséskönyvek meséiből.
 
A televízió meg a mozi teremtette újkori mítoszok érdeklik Előd Ágnest, vagyis az ikonográfia. Meg modern mítoszok hősei közötti párhuzamok. Úgy gondolja, hogy J. R. R. Tolkien huszadik század közepén készült Gyűruk ura-trilógiája indította útjára a fantasy-irodalmat, ennek figurái tovább éltek regényekben, filmekben, később társasjátékokban. És a legújabb számítógépes játékok hősei is Középfölde hőseinek sokadízigleni mutációi.
- A Gyűrűk ura által teremtett ikonok az elmúlt évtizedekben rengeteget alakultak, és elmondható, hogy a Harry Potter-sorozat világa is végső soron ezekből ered - magyarázza Előd. - Fontos különbség ugyan, hogy míg a Gyűrűk ura klasszikus lovagregény, addig az angol ifjúsági sorozat tele van profán dolgokkal. Például Harry olyan kunsztokat hajt végre a sportpályán, hogy biztos vagyok benne, J. K. Rowling a Eurosport futballközvetítésein szocializálódott. Mégis: Harry Potter annyit mutálódott az elmúlt években, hogy hősei egészen elkezdtek hasonlítani a kiinduló történet, a Gyűrűk ura figuráihoz. Az így kialakult párhuzamok érdekelnek.        
 

borso.jpg
Falra hányt borsó, világítódoboz, tégla, műhányás, 46 x 46 x 30 cm, 2007
 
És valóban látszik: ezen a tárlaton minden mindennel összefügg. A földön porcelánkannát és csészéket körbeülő, gyapotvattával tömött mackók installációját nem medveuzsonnának, hanem trollok piknikjének hívja Előd Ágnes, a szomszéd teremben tartott mackóeligazítás drámai feszültsége pedig a fantasyregények éles helyzeteit juttatja eszünkbe.
 
Direkt volt-e az is, hogy az előszobában kínált műanyag borospoharak vöröse egy az egyben megegyezett a galéria asszisztensének harisnyaszínével és Előd Ágnes rikító vörös rúzsával? Ezt nála sose lehet tudni.
 

konyorulj2.jpg
Könyörülj!, C-print, 3/1,  100  x 56 cm, 2007