Hollán Sándor kiállítása a Szépművészetiben

Képző

(MTI) ? Különleges alkalom, hogy egy ilyen súlyú és kvalitású művész személyesen is jelen legyen egy kiállítás-megnyitónkon ? emlékeztetett a tárlat keddi sajtóbejárásán a múzeum főigazgatója. Baán László hozzátette: a Szépművészeti nevét elsősorban a régi mesterekhez kötik, de a múzeum az utóbbi időszakban egyre több kortárs alkotó munkáit tárja a budapesti közönség elé. A Szépművészeti 1800 utáni gyűjteménye Hollán Sándor kiállításával folytatja a külföldön alkotó kortárs magyar művészek ? többek között Pán Márta, Molnár Vera, Lakner László ? bemutatását.

 
Az 1956 óta Franciaországban élő festő életműve egészen egyedi és autonóm, hasonlóval nem találkozik az ember ? szólt Hollán Sándorról a főigazgató. Mint megjegyezte, Hollán Sándor a fa tematikában az élet legnagyobb titkait kutatja évtizedek óta, "szinte monoton figyelemmel", és neki megadatott az a képesség, hogy ezeket a titkokat a néző elé tárja.
 
Hollán Sándor a sajtóbemutatón felidézte: gyermekkorában sok időt töltött vidéken, nagyszülei óriási fákkal körülvett házában. "Úgy éreztem, köt valami a fákhoz, az egész természet él, és eltávolodva ez az érzés hiányként élt bennem" ? emlékezett. A művész elmondása szerint festészeti tanulmányai közben úgy vélte, valamit nem tudnak neki megtanítani, amit lát, "az nem igazán él", ezért ismét a fákhoz fordult, és autójában lakva hosszabb vándorutakra indult, a fák nyújtotta ritka impressziók nyomába.
 

Geskó Judit kurátor elárulta, Hollán Sándor később a dél-franciaországi Languedocban vásárolt házat, ahol nyaranta négy hónapon keresztül a természeti motívumok előtt dolgozik. Októbertől májusig párizsi műtermében alkot, nagyméretű képeit is ekkor készíti. A fa motívum mellett csendéleteket is fest, ezekből a budapesti kiállítással egy időben a bolognai Museo Morandi mutat be gazdag tárlatot.

 
Mint hozzáfűzte, Hollán Sándor művészetében a fával való kapcsolat, a fa élménye állandóan változó formákat, képeket teremt. A kiállítás a termek során ? Tér és mozgás; Erők, ritmusok; Tér és forma; Szín és forma; Elmélyülés; Újjászületés ? ezt a fejlődést követi. A most megnyílt tárlat a jövő év októberére tervezett, Cézanne és a múlt: hagyomány és alkotóerő című kiállításra is "hangol" ? emelte ki a művészettörténész.
 
A 2012. február 5-ig látogatható tárlat kurátorai Geskó Judit művészettörténész, a múzeum 1800 utáni gyűjteményének vezetője és Erdőháti Melinda, a gyűjtemény munkatársa voltak. A magyar és francia nyelvű katalógust Nádas Péter író, Pierre Wat, a Sorbonne professzora és Geskó Judit írták.
 
A kiállítást a Szépművészeti Múzeum után, 2012 tavaszán a montpellier-i Musée Fabre is bemutatja majd.