Húszéves a dizájn-ösztöndíj

Képző


huszeves_dizajn_moholynagy_dijasok_2.jpg
Részlet a kiállításból

A Moholy-Nagy László formatervezési ösztöndíjat az 1988-as alapítása és az 1989-es első odaítélése óta eltelt időben 133 tehetséges fiatal nyerte el. Az ösztöndíjra évről évre olyan 35 év alatti tervezők pályázhatnak, akik Magyarországon alkotnak és szakirányú, egyetemi diplomával rendelkeznek. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal és a Magyar Szabadalmi Hivatal által támogatott díj összege személyenként évi 1200000 Ft.

 
A tizenöt dizájner közül, aki 2008-ban Moholy-ösztöndíjat kapott, hárman ruha-, ketten ékszerkollekción, egy tervező pedig parfümcsomagoláson dolgozott. A többi tárgy sem esik távol ettől a mikroklímától. A számítógépes munkahelyre szánt flexibilis szék (Lenkei Balázs), a multifunkcionális ruhadarabok (Magony Zsuzsanna) vagy a kerti bútorcsalád-rendszer (Koós Daniella) is az új generáció gondolkodásmódját tükrözi: a hangsúly a hétköznapok minőségén van. A kiállítás megtekintői például szembesülhetnek a Braille-írásos dizájn-könyv (Kárpáti Tibor) által azzal, mi is az a tapintható grafika, de a férfiingből kiinduló nőiruha-kollekció (Kiss Tibor), az összecsukható hobbivitorlás (Szilasi Gábor) és az utaskiszolgáló bútorrendszer (Szilágyi Szabolcs) is kitűnő megoldásokat kínálnak a XXI. századi általános tárgyhasználati igényekre.
 
A 2008-as ösztöndíjasok munkáinak megvalósításában kiemelten jelentek meg egyes gyártócégek által javasolt témák: így született meg a prémium-kategóriás herendi porcelánba csomagolt parfüm (Buzás Andrea) és pendrive (Rejka Erika), valamint egy kisszériás ékszercsalád (Szilágyi Erzsébet) gondolata (Herendi Porcelán Manufaktúra Zrt.); a művese-állomásra tervezett orvosi szék (Maurer Klimes Ákos) (Digiterm Kft.), illetve az interaktív készségfejlesztő játszóeszközök (Orosz Klára) (Polyduct Zrt.), melyek variálhatók és oktatási segédeszközként is funkcionálnak.
 

A peronon várakozóknak többfunkciós közterületi bútorrendszer (Szilágyi Szabolcs), a negyvenes méreten felüli nők számára elegáns ruhakollekció (Majzik Erzsébet), illetve a minden napra egy gondolattal ellátott falinaptár, hangoskönyv vagy bonbon (Kaszta Móni) és a test-lélek kapcsolatát erősítő ékszerek mind az ösztöndíjasok önálló alkotómunkájának gyümölcsei.

 
A Kozma Lajos kézműves iparművészeti ösztöndíj - az Oktatási és Kulturális Minisztérium segítségével - ugyancsak a pályakezdő formatervezők és iparművészek szakmai támogatását tűzte ki célul. Az iparművészek fantáziája és a napjainkban felmerülő hétköznapi igények ezúttal például porcelántálban, mintás cement burkolólapokban vagy városi dolgozó nőknek készült ruhakollekciókban nyilvánulnak meg.