Inspired by Bartók - Csak tiszta forrásból

Képző

?Ahhoz, hogy el tudjuk helyezni magunkat a
világmindenség óriási körforgásában ? ebben
az időtlen, végtelen folyamatban ? ismernünk
kell múltunkat, személyes gyökereinket, valamint
történetünket is.?
(Kubinyi Anna, textilművész)

A londoni Magyar Kulturális Intézet a XX. századi zene nagy alakjának, Bartók Bélának állít emléket születésének 125. évfordulója alkalmából az Inspired by Bartók rendezvénysorozattal. Bogyay Katalin igazgató kérdése a londoni Bartók fókusz kapcsán az, hogy miként él tovább a bartóki szellemiség, hogyan hat Bartók más művészeti ágakra. Ezért választotta a rendezvénysorozat címének az ?Inspired by Bartók?-ot. A rendezvénysorozat tehát arról beszél, hogy miként inspirálja korunk művészetét Bartók szellemisége.

Április 4-én Kubinyi Anna textilművész ?Csak tiszta forrásból? című kiállításával folytatódik a Bartók Fókusz Londonban. A művésznő hosszú évekig élt és alkotott Franciaországban, s eredeti technikával készült textilképei sok helyütt megtalálhatók a világban. A mostani kiállitás gyökereit Erdélyben, a székelykapukban, a tiszta népi motivumokban kell keresni . A Székelykaput először Glasgowban mutatta be az intézet a Magyar Magic keretében. A londoni magyar intézetben rendezett kiállítását május 1-jéig láthatja a közönség, melyre a művésznő nyolc vadonatúj alkotással érkezett.

Kubinyi Anna saját bevallása szerint ?tévedésből? lett textiles, ugyanis eredetileg kerámia szakra felvételizett, ám papírjai elkeveredtek, így a sors úgy hozta, hogy a Magyar Képzőművészeti Egyetem gobelin szakán kezdte el tanulmányait. Miután 1976-ban lediplomázott, munkáit több helyen kiállította, noha mint fiatal tehetség akkor még ?felfedezetlen? maradt. Többek között ezért is döntött úgy, hogy Franciaországba költözik, ahol a tervezett egy év helyett csaknem tizet töltött, és ahol munkáit számos nagyszabású kiállításon csodálhatta meg a közönség. A művésznő 2000-ben tért vissza Magyarországra.

Kubinyi saját, három dimenziós szövési technikát fejlesztett ki művészetében, melynek köszönhetően textilképei, mint a szobrok, valósággal életre kelnek. Képeihez szinte kizárólag saját maga által megfestett kendert használ. Művészetének korai szakaszában színes, erősen plasztikus sík- és térformákat alkotott. Célja a természet tökéletességének, szervezettségének, örökké való megújulásának bemutatása, valamint e jelenségek továbbgondolása volt. A már-már háromdimenziós munkák után egy viszonylagos "kisimulás" következett. Kétrétegű textilsorozatával különböző, számára fontos fogalmakat, fizikai, valamint lelki jelenségeket próbált a textil nyelvére lefordítani.

Az utóbbi időkben, erdélyi utazásai hatására, új felismerések és kérdések foglalkoztatják a művészt Ennek a gondolatkörnek kifejezéséül jelenleg az ősi motívumok feldolgozásával foglalkozik, a népművészet (hímzések, fafaragások) elemeinek felhasználásával. A londoni Magyar Kulturális Központban május 1-jéig látható kiállításán is ezek az erdélyi ihletésű munkái láthatók.

Az elmúlt egy évben a művésznő számos tárlaton mutatta be alkotásait külföldön és Magyarországon egyaránt. Nagyszabású kiállítása 2005 januárja után a Dorottya Galériából a Polgárok Házába költözött majd a németországi Weinheim városi evangélikus templomban, a Helsinki Magyar Intézetben, valamint a tallini Magyar Kulturális Központban volt látható. Kubinyi Anna a londoni kiállításon, a Bartók évforduló alkalmából készült új alkotásait is bemutatja.