Interaktív csillagászati múzeum nyílik Tatán

Képző


tata_posztoczkykarolycsillagvizsgalo.jpg
A Posztoczky csillagvizsgáló Tatán

A fejlesztés után akár nappal és felhős időben is szerezhetnek csillagászati élményeket a látogatók. Más múzeumokkal ellentétben itt nem tilos, hanem kifejezetten ajánlott lesz, hogy a látogatók kézbe vegyék a kiállított tárgyakat, és csillagászati megfigyeléseket végezzenek. Borult időben a kupola belsejére lézerrel vetítenek műcsillagokat, így szintén végezhetők mérések - mondta el Kovaliczky István, a szervezet elnöke.

   
Az épület földszintjén Posztoczky Károly amatőr csillagász 1900-as évekből származó műszereivel rendezték be a a névadó dolgozószobáját. Megerősítették a főtávcső tartószerkezetét, mely így több látogató esetén is remegésmentes képet ad, és a TIT beszerzett egy hidrogén-alfa szűrőt, mellyel könnyen megfigyelhetők a napfoltok és kitörések. Ilyen műszerekkel eddig csak Baján és az MTA debreceni obszervatóriumában találkozhatott a közönség.
   
Posztoczky Károly eredeti csillagdáját a közeli Erdőtagyoson építette fel 1915-ben. Az épület 1950-ben telekkönyvi tévedés miatt a Környei Állami Gazdaság tulajdonába került, lerombolták, és elhordták építőanyagnak.
   
A műszereket, könyveket és fényképeket Posztoczky halála után a Komárom Megyei Tanács vette meg, majd a megyei TIT kezdeményezésére Tatán csillagvizsgálót építettek, melyet 1973-ban nyitottak meg.
   
A szervezet szakkört működtet a csillagdában, valamint bemutató előadásokat tart az érdeklődőknek, melyeken Posztoczky 1908-ban vásárolt és ma is kitűnő állapotban lévő 127/1450-es Reinfelder refraktorát használják.