(MTI) - A tárlat Novák Ilona múzeumpedagógus nevéhez fűződik. A vagon belsejében mintegy 25 korabeli, a deportálásról, temetetlen áldozatokról és zsidó családokról készült fotó és egy német katonai egyenruha látható, több bőröndöt és egy csendőr egyenruhát a peronon helyeztek el.
Székely Gábor, a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány kuratóriumi elnöke a megnyitón elmondta: a kiállításnak helyet adó vagonhoz hasonló kocsikban szállítottak el Magyarországról több mint négyszázezer embert a vészkorszak idején.
"Ez a vagon a holokauszt történetének méltó szimbóluma, mert ilyen vagonok voltak az áldozatok legjelentősebb állomásai, átmenetei az elnyomás és a diszkrimináció nehézségeiből a megsemmisítés szörnyűsége felé" - fogalmazott Katz Katalin, a jeruzsálemi Héber Egyetem romakutatója beszédében.
Novák Ilona az MTI-nek elmondta, a kiállításon látható fotókat a Magyar Nemzeti Múzeum Fotótára bocsátotta rendelkezésükre. A múzeumpedagógus a tárlat ideje alatt, előzetes jelentkezés alapján, rendhagyó történelemórát tart diákoknak.
A vagont szeretnék több más város pályaudvarán is bemutatni, hasonlóan az elmúlt évhez, amikor a fővároson kívül Debrecenben és Kecskeméten volt látható.