Itt bérlakás épül

Képző

Az ünnepélyes díjátadó ? a Holcim hagyományaihoz híven ? nem mindennapi helyszínen történt: a Budai Irgalmasrend által felújított, átadás előtt álló Császár fürdőben. Európa legnagyobb és legszebb állapotban fennmaradt törökfürdője a gyógyító rend, elsősorban Kozma Imre atya erőfeszítései nyomán újult meg, üzemeltetése még nem teljesen megoldott, de a fürdő terei már teljes szépségükben pompáznak. Az újonnan épített hallban adta át a Holcim Otthon Alapítványa a nyertesek oklevelét. Ötödik alkalommal évi 100 millió forintot fordít a cég önkormányzatok és önkormányzati szervezetek bérlakás-építési programjára, eddig közel 130 lakás megépítését mozdította elő. A pályázat feltétele, hogy a bérlakások addig nem lakás céljára szolgáló épületek átalakításával jöjjenek létre, tehát ne rombolás árán épüljenek fel, hanem az értékőrzés, a fenntarthatóság szempontjai is érvényesülhessenek. További szempont az építészeti színvonal és a kedvező energetikai rendszer kialakítása.

 
A korábban támogatott lakások között a pályázat segítette egy hátrányos helyzetű régió anyaotthonának létrehozását, több laktanyából kialakított bérlakást, roma családok otthonteremtését. Az alapítvány támogató tevékenysége európai összehasonlításban is igen magas nívót képvisel, ezt jelzi, hogy 2009-ben az elsők között végzett az European Excellence Awards díjjal elismert alapítványai között.
 
2010-ben a százmillió forintnyi támogatás összesen 14 bérlakás építésében nyújt segítséget, ezek között lesz mozgáskorlátozottaknak speciálisan kialakított lakás, fiatal családokat kistérségben megtartó ?első otthon? és megújuló energiát alkalmazó lakás is. Az idén Nyergesújfalu, Dévaványa, Dabas és Újszentiván önkormányzatai nyertek jól átgondolt szociális politikára alapuló, minőségi építészeti tervekkel.
 
Az Európai Unióban jelenleg Magyarországon van a legkevesebb bérlakás. Tudatos szociálpolitikai döntésekkel, építészeti koncepciókkal és a Holcimhoz hasonló, elkötelezett támogató cégek részvételével ez a hátrány egy évtized alatt behozható. A bérlakás-építés a hazai építészek számára is kihívást jelent: a rendszerváltás óta nagyon kevés új bérlakás épült, és ma, amikor az EU a fenntartható épített környezet elveit egyre határozottabban érvényesíti az építésügyben, egészen új minőségi elvárásoknak kell megfelelni.