Itt a Magyar fotográfia napja

Képző

(MTI) - A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége (MAFOSZ) 2003-ban kezdeményezte a fotográfia napjának megünneplését; választásuk azért esett augusztus 29-re, mert 1840-ben Vállas Antal matematikus, fizikus és földrajztudós ezen a napon mutatta be a Magyar Tudós Társaság ülésén a fényképezés, a dagerrotípia készítésének mibenlétét. Ez volt a magyarországi fotóoktatás kezdete, s ebben az évben volt az első fotókiállítás is.
 

A fővárosban tartott rendezvények közül Győri Lajos, a MAFOSZ elnöke kiemelte a XXV. MAFOSZ Szalon című tárlatot, amelyet a Magyar Művelődési Intézetben tekinthet meg a közönség szombattól szeptember 17-ig. A 146 munkát felvonultató kiállítás a programok "mögött" álló fotósok, azaz a szervezők, rendezők alkotásait mutatja be. A kiállítók között szerepel a többi között Mizik Zsuzsanna, Polgár Tibor, Király Erika és Varga László.

 
A fővárosi események mellett a Magyar fotográfia napja alkalmából az ország számos településén nyílnak kiállítások. A fotóművészek önálló tárlatain túl Tiszacsegén például régi fényképeket és fotóeszközöket bemutató kiállítás látható a Tornác galériában, Pillanatképek a magyar vasútról címmel a békéscsabai Vasutas Művelődési Házban nyílik tárlat, a ceglédi Kossuth Múzeumban pedig a világ köztéri Kossuth-szobrait bemutató fotókiállítás tekinthető meg.
 
Magyarországon kívül Szlovákia és Románia városaiban is láthatók kiállítások az alkalomhoz kapcsolódva. Pozsonyban a FIAP (Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség) 29. Nemzetközi fekete-fehér biennáléját rendezik meg, amelyen 44 ország fotósai, köztük tíz magyar alkotó munkái láthatók szeptember 26-ig. A kolozsvári Reményik Sándor pincegaléria H. Csongrádi Márta fotóit mutatja be szeptember 20-ig, a Marosvásárhelyi Fotóklub pedig a Rózsák terén rendez szabadtéri kiállítást pénteken.
 
A központi ünnepséget szombaton tartják Budapesten, a megnyitót követően Vidra József okleveles gépészmérnök, főmuzeológus tart előadást: 60 éves a Duflex - egy magyar találmány históriája címmel a világ első szemmagasságból fényképező, kisfilmes tükörreflexes kamerájának történetéről.
 
Szombaton adják át az Év fotóművészeti alkotócsoportja kitüntetést a Soproni Fotóklubnak és az Év fotográfusa kitüntetést Balogh Zoltánnak, a Kőbányai Pataky Fotóklub alkotójának.
 
Balogh Zoltán fotográfiáit a látogatók megtekinthetik a Pataky Művelődési Központban, Erdélyi mozaik című fotókiállítása péntektől szeptember 30-ig látogatható. A másik díjazott, a Soproni Fotóklub szombaton és vasárnap szabadtéri fotótörténeti bemutatót rendez a Széchenyi téren, Sopronban. A város 25-30 fotográfusa várja majd a régi eszközök, nagyítógépek, fényképezőgépek szerelmeseit, s az érdeklődőknek elmagyarázzák, mi hogyan működik.
 
A központi ünnepség záróeseményeként a résztvevők lehetőséget kapnak, hogy szabadon fotózhassanak az Országos Műszaki Múzeum finommechanikai és optikai gyűjteményében, amely a legnagyobb és legjelentősebb ilyen kollekció az országban.