A IV. Szegedi Tavaszi Fesztivál kiállításai

Képző

novakandrasfestmenyeid__rg20070316002.jpg
Szeged, 2007. március 16. Novák András festőművész tárlatával nyílt meg a IV. Szegedi Tavaszi Fesztivál a Gulácsy Galériában.MTI Fotó: Németh György
 

Novák András 1962 óta él Szegeden, évtizedekig a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola rajz tanszékének tanára volt. Kiállításának címe egyben az ars poeticája is: "A természet a művészet tanítómestere". Elismerései közül is a Pro Natura díjra a legbüszkébb, mert úgy véli, a fantázia egyedül a természet impulzusaiból merítve tud működni. A mintegy félszáz olajkép az utóbbi 15 év terméséből merít, bensőséges hangulatú tájképek, aktok, csendéletek bizonyítják a művész szellemi frissességét, aktivitását.

A Klauzál téri Volksbank épületében Nánay Szilamér festménykiállítása várja majd az érdeklődőket, ahol a művész az elmúlt két év terméséből mutat be egy közös tematikus szálra felfűzött anyagot. Témái fiktívek, a lét kozmikus mozgásai, energiái érdeklik, amit absztrakt jelek örvénylő mozgásával jelenít meg.  Nánay az Iparművészeti Főiskolán végzett textil szakon, s bár évekig párhuzamosan dolgozott mindkét műfajban, az utóbbi években egyre erőteljesebben fordult a képzőművészet felé. Képein egyéni módon érződik eredeti képzettsége, az aprólékosan megmunkált színes hátterek a gazdag faktúrájú szövések világát idézik.
nanayszilamer.jpg
Nánay Szilamér: Fiktív mutánsok, 2004Forrás: nanay.hu 

Március 21-től Dömötör Mihály Memento - Talált tárgyak című fotókiállítása lesz látható a Somogyi Könyvtárban. Dömötör Mihály főállású múzeumi fotósként évtizedek óta műtárgyakat (is) fényképez, ami nyilvánvalóan fogékonnyá tette a tárgyakból sugárzó történetek érzékelésére. Ezen a kiállításán természetesen nem múzeumi, hanem éppen ellenkezőleg, elhagyott, kidobott, ottfelejtett tárgyakat mutat be, amelyeket ő "talált meg" itt-ott elhagyatva. Az eredmény már-már szürrealisztikus, hiszen az egymás mellé került tárgyaknak annyi közük van egymáshoz, mint egy varrógépnek és egy esernyőnek a műtőasztalon.

Ugyanezen a napon az Olasz Kultúra Házában nyílik meg a Fotószalon elnevezésű seregszemle, ahol a Szegeden élő fotográfusok vonultatják fel műveiket. Ez a kiállítás keresztmetszet jellegű lesz, fiatalabbak és idősebbek, nevesek és pályakezdők adnak összképet munkásságuk jelen állapotáról.
Akik március 23-tól kezdődően elmennek a Kass Galériába, Tettamanti Béla rajzainak és grafikáinak eredeti példányait láthatják, melyek közül sok mű ismerős lehet a Népszabadság, vagy a Hócipő lapjairól. A Pulitzer-díjas grafikusnak 1975-től jelennek meg rajzai a nyomtatott sajtóban. Az ÉS-ben debütált, az utóbbi tíz évben a fentieken kívül a Premier, a Figyelő és a Neue Pester Lloyd is rendszeresen közli fanyar humorú, olykor groteszk ízű képeit. Bár könyvborító, meseillusztráció és plakát tervezéssel is foglalkozik, nevéhez legerősebben fekete-fehér karikaturisztikus rajzai kapcsolódnak.
novakandrasfestod__rg20070316011.jpg
Középen Novák András festőművész tárlatával nyílt meg a IV. Szegedi Tavaszi Fesztivál a Gulácsy Galériában. MTI Fotó: Németh György
 
És végül még egyszer fotó, március 28-tól a Millennium Kávéházban Lékó Tamás, a Táncélet munkatársa mutatja be Magántáncórák című kiállítását. Lékó elsősorban divat- és táncfotós, utóbbi minőségében végig fényképezte a kortárs magyar táncéletet. Hogy Juronics Tamás, Gergye Krisztián, Frenák Pál, Horváth Csaba, Szabó Réka, Ladjánszki Márta mozgásművészetének, továbbá Ágens produkcióinak, a nemzetközi táncfesztiváloknak és a külföldi vendégjátékoknak a fotóit mind elhozza, az nem valószínű. Hogy mit válogat a szegedi megjelenésre, az egyelőre meglepetés, de két hét múlva minden bizonnyal egy artisztikus tárlat zárja a szegedi tavaszi fesztivált.