(MTI) - A múzeum kiállítóterében, mint ahogy az építészt bemutató, frissen megjelent könyvben is, a tervezett épületek jelenlegi állapotukban láthatóak. "A tárlat demonstrálni kívánja e házak szellemi, funkcionális, szerkezeti időtállóságát, valamint azt, hogy hogyan illeszkednek bele a körülöttük évtizedek alatt elváltozott és folyvást módosuló tárgyi környezetbe" - közölte Kenyeres Ibolya sajtóreferens. Az Ernst Múzeum az építész által tervezett budapesti épületek bemutatásával elsősorban a város rejtett, esetleg ismeretlen szépségeit kívánja a nagyközönség számára felvillantani.
Idősebb Janáky István (1901-1966) tervezte például a margitszigeti Palatinus strandfürdő épületeit 1937-ben, Masirevich Györggyel közösen. Egyik legjelentősebb műve a Fő utca 68. szám alatti irodaház (1941), amely Anyaggazdálkodási Hivatal, Könnyűipari Minisztérium, majd MTESZ-székház is volt. Legnagyobb szabású alkotása a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem épületcsoportjának beépítési terve (Jánossy Györggyel és Farkasdy Zoltánnal).
Az építész a múzeum összegzése szerint 1953-ban megalapítója volt a Mesteriskolának, amely "azóta is otthona és menedéke a hazai haladó építészeti gondolkodásnak". Munkáira erős hatást gyakoroltak a nemzetközileg is erősödő romantikus tendenciák és a beinduló falukutatási programok. Épületein, a modernizmussal szembehelyezkedve, társművészeti alkotásokat szerepeltetett, gyakran használt nyers téglaburkolatot, terméskövet, klinkerburkolást és fát.
További cikkek ebben a rovatban