(MTI) - A magyar-japán diplomáciai kapcsolatok felvételének 140. és újbóli felvételének 50. évfordulója alkalmából meghirdetett jubileumi évhez kapcsolódó tárlat a kerámiaművészet kiemelkedő alkotójának műveit vonultatja fel - mondta Nabekura Sinicsi, Japán magyarországi nagykövete a megnyitón. Szavai szerint a Japán-évhez kapcsolódva sokféle programot szerveznek Magyarországon, aminek segítségével a magyar közönség megismerkedhet a japán művészettel, kultúrával. Felidézte a japán hercegi pár magyarországi látogatását és utalt a jubileumi évhez kapcsolódó novemberi rendezvényekre is.
A július 5-ig látogatható kiállítás anyagát a magyar közönség korábban már láthatta a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban - mondta Basics Beatrix. A Budapesti Történeti Múzeum főigazgató-helyettese kiemelte: a tárlaton felvonultatott különleges alkotások nem a hagyományos, jellegzetes japán kerámiát képviselik.
Kato Takuo, Koubei édesapja, a japán népművészet mestere 1975-ben felfedezte az idők során elfeledett perzsiai Lüszter-mázas, a perzsiai kékmázas és a háromszínű mázas technikát, ami jelentős felfedezés volt a nyugat-ázsiai kerámiakultúra világában. Kato Koubei az apja kutatását segítő munkák mellett a modern kerámiák formázása területén igyekezett művészi szintre képezni magát, és apja halála után folytatta a perzsiai kerámiatechnika alkalmazását is.
A Kato Koubei által készített kerámiák eredete a XII-XIII. századi Perzsiába nyúlik vissza. A "nyugati" Perzsiában, csakúgy mint keleten, Kínában és Japánban, a kerámiakészítés hosszú történelmi hagyományokkal bír. A területet azonban újra és újra más népek uralkodóházai foglalták el, ezért a perzsiai kerámiakultúra nem fejlődhetett folyamatosan, időszakos törések nélkül. Történelme folyamán a perzsiai kerámiakészítés utolsó fényes időszaka a Szeldzsuk-birodalom korára esett.