Japán Plein

Képző

Aki úgy gondolja, eleget tud már Japánról, annak feltétlenül ajánljuk, sétáljon el hétvégén a Ráday utcába. Ott ugyanis olyan új felismeréseket tehet majd, mint például, hogy Micsiko japán császárné meséskönyvet ír, Ikezawa Takashi olyan anyagokkal kísérletezik a képzőművészetében, mint a vasplatnira szórt só, a hosszabb ideje Magyarországon élő Fukui Yusuke pedig olyan különös objektumokkal, mint a meditatív vízóra. És akkor nem szóltunk még a fotóművész Barbara Yoshidáról, aki százszázalékos amerikai, viszont bolondul Japánért, így nemcsak az ország nyelvét tanulta meg, hanem művésznévből is japános csengésűt választott. És jönnek japán ötvösművészek, akik a IX. Plein Art Fesztiválon magyar ezüst- és aranyművesekkel együtt szerepelnek. Meg a kortárs zeneművek és a legfrissebb japán könyvek szerzői, előadói, akik - virtuálisan vagy ténylegesen - mind vendégei lesznek hétvégén a ferencvárosi Kultuccának.
 
A Plein Art Fesztiválokat szervező Erlin Galéria évek óta büszkén hirdeti, hogy náluk "óránként nyílnak a tárlatok", és ha nem is kell ezt egészen szó szerint venni, annak az az oka, hogy a tárlatnyitók közé egy-egy hosszabb koncert ékelődik. Az V. kerületi Falk Miksához hasonlóan galériautcává alakult Rádayban - többek között - az Erlin, a NES, a GalériaIX, az Art9, a Sterling, a Student, a Katakomba és a Claro Galéria ad majd helyet a tárlatoknak.

pleinartkisserzsi.jpg
Egy Kiss Erzsi Zene egy korábbi fesztiválon
A Ráday utca 49. szám előtt felállított színpadon kortárs japán zeneműveket ad elő péntek délután az énekes Aya Kikuzawa, a zongorista Reiko Kuwahara és a kürtös Aki Ichimura. Aznap este Fischer Annie fuvolaművész, másnap este nyolctól pedig az elektromos szaxofonon játszó Marschall Tamás lépnek fel ugyanitt.
 
Lesz könyvbemutató, ahol Kukorelly Endre író ül majd a házigazda székében és ajánl: többek között a császárné Először mászom meg a hegyet című meséskönyvét, Murakami Haruki Kafka a tengerparton című írását a Geopen Kiadótól és Kanehara Hitomi bestsellerét, a kissé dekadens hangulatú Pirszinget a kígyónak című kisregényt.
 
Hogy mindez ne öltsön hagyományos fesztivál-jelleget, a szervezők megspékelték a programot néhány járókelőmarasztaló utcai happeninggel, csoportos kollázs-bemutatóval, szabadtéri szobor- és zászlótárlattal, éneklő fűrészen elhangzó zenei performansszal, és egy fesztiválzáró összefoglaló előadással, amely nem kisebb feladatra vállalkozik, mint hogy a Távol-Kelet kortárs képzőművészetét bemutassa. Ráadásul vetítve. A bátor előadó Pacsika Rudolf, aki pedig 2007-ben Japánt hívta hozzánk vendégül: a főszervező H. Szilágyi Márta. Hollandia, Finnország és Németország után idén miért pont Japán? Ők csinálják a legprofibban, amit a Kultucca minden évben megkísérel: összeboronálni a legkülöncebb kortárs művészetet a hagyományokkal. Hétvégén példát vehetünk.