Kalapács alatt Dési Huber Istvánné hagyatéka

Képző


desihuberistvan_tomeg_1931.jpg
Dési Huber István: Tömeg (1931)

(MTI) - Azt követően, hogy Dési Huber István alig negyvenkilenc évesen belehalt az I. világháborús fronton szerzett tüdőbajába, felesége minden erejével férje művészi hagyatékának, írásainak őrzését, elismertetését szorgalmazta. Nem is eredménytelenül. A cél érdekében levelezett a mindenkori hatalmasokkal, pártbizottságokkal, újságokkal, művészekkel, múzeumokkal. Megírta Dési Huber István élettörténetét. Tudatában volt annak, hogy nagyszerű festői életmű maradt rá, férje festményeit a Szombathelyi Képtárnak ajándékozta.

 
Aztán 1987-ben meghalt Dési Huber Istvánné is, és az ő hagyatékát, a hatalmas iratanyagot, kéziratokat, fotókat, katalógusokat, a Dési Huber grafikákat és a művésztársak munkáit Budaörsön élő unokahúga örökölte meg. A nagy mennyiségű dokumentumot a budaörsi önkormányzat szívességből tárolta.
 
Most viszont a sokezres, kortörténetileg rendkívül értékes irat és műtárgyanyag árverésre kerül. Marsó Diana, az Arte Galéria tulajdonosa féléves rendszerezés, tematizálás után 181 tételbe foglalta a különböző témájú dokumentumokat. Egy-egy dobozba sok száz oldalnyi kézirat, feljegyzés, levél és fotó került. Vannak köztük önéletrajzi visszaemlékezések, igazolványok, naptári bejegyzések, háztartási könyvek, levelezések, művészlevelek, szombathelyi vonatkozású iratok. Megtalálhatók az anyagban Dési Huber Istvánné életének fotódokumentumai, száznál több felvételen.
 

desihuberistvan_delipiheno_1933-34.jpg
Dési Huber István: Déli pihenő (1933-34)

Az aukcióra kínált kilencvenöt műtárgy is megdobogtathatja a gyűjtők szívét. Különösen azok a Dési Huber olajfestmények, amelyeket igen rossz állapotból mentett meg a szakszerű restaurálás. (Az 1930-as évekből való, konstruktivista jegyeket viselő Fekete lány és egy ugyanerre az évre datált tájkép 120-120 ezer forintos kikiáltási árról indul majd.) Lesz több Dési Huber szénrajz, rézkarc, sokszorosított grafika. Művésztársak, Sugár Andor, Fenyő A. Endre, Marosán Gyula, Bortnyik Sándor, Jakovits József, Beck András és mások művei, Sugár Kata, Ata Kandó, Molnár Edit, Ács Irén fotói kerülnek kalapács alá. Festőszerszámok és bútorok teszik teljessé a kínálatot.

 
Az aukciós kiállítás szeptember 1. és 11. között tekinthető meg a Falk Miksa utcában, a Virág Judit Galériában. Az árverést ugyanott szeptember 12-én rendezik.