Kapufaragó alkotótábor

Képző

(MTI) - Az erdélyi településen tíz-tizenhat éves gyermekek ismerkedtek egy héten át a kapufaragás művészetével. Erről Kovács Piroska nyugalmazott pedagógus, a máréfalvi Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület vezetője számolt be az MTI-nek. Mint elmondta, a civil szervezet immár negyedik alkalommal szervezte meg a kapufaragó alkotótábort, közösen a Romániai Magyar Népművészeti Szövetséggel.

A néprajzkutatóként is ismert és elismert Kovács Piroska elmondta azt is, hogy a helyi tájház gazdasági épületében berendezett fafaragó-műhelyben tizenkilenc gyermek és fiatal dolgozott egy héten át, székelykapu-elemeket faragva. "A fiatalok zöme immár harmadik-negyedik alkalommal vett részt a táborban, összeszokott csapatot alkotnak" - mondta a szervező. Hozzájuk csatlakozott egy magyarországi házaspár gyereke, és olyanok is ott voltak, akik első alkalommal vettek részt e ritka szellemi és művészi "kalandban".

A kapufaragás művészetét a tábor szakmai irányítójától, Tankó Alberttől, valamint négy helyi fiatal mestertől tanulhatták meg a fiatal fafaragók.

Máréfalva hagyományosan "kapuállító falu", neve összefonódott a székelykapu fogalmával - mondta Kovács Piroska. E helyen több mint kétszáz hagyományos kötött székely kaput tartanak nyilván. Ezek lehetnek faragott, festett, vagy csak egyszerű kötött kapuk - mondta -, de valamennyiükön ugyanaz a felirat olvasható: "Isten segedelméből". A kapulábakon pedig megtalálható a székely fafaragásból ismert rozetta-motívum. E kapukból tizenegyet műemléknek nyilvánítottak.