Kárpit 2. - Átváltozások

Képző

A felhívásra 138 színvonalas pályamű érkezett, melyből az öttagú nemzetközi zsűri 40 alkotást válogatott be a kiállításra 36 művésztől, az Egyesült Államoktól Koreáig. A kárpitművészet megújításában élen járó magyar művészek 14 művel képviseltetik magukat. Mellettük a 2001-ben, szintén a Szépművészeti Múzeumban rendezett Kárpit 1. kiállítás díjazott művészei is szerepelnek a tárlat tematikájába illő egy-egy művel.
A kortárs alkotások mellett 8 darab XVII. századi, Ovidius Metamorphoseséből vett jeleneteket ábrázoló kárpit is látható, melyből öt a műfaj nagy hagyományú intézményéből, a Mobilier national et Manufactures des Gobelins, de Beauvais et de la Savonnerie-ből, Párizsból érkezett, míg hármat az Iparművészeti Múzeumból kölcsönzött az intézmény a kiállításra. A Magyar Kárpitművészek Egyesületével közösen szervezett kiállítást kétnyelvű, gazdagon illusztrált katalógus kíséri.
A pályázat győztes műve, Balogh Edit: Átváltozások I.
 
A kárpitművészet egykor vezető művészeti ág volt, majd hosszú évszázadokig háttérbe szorult. A nyolcvanas-kilencvenes években azonban a klasszikus technikához visszatérve, ugyanakkor kihasználva a számítógépek nyújtotta lehetőségeket, megújította nyelvét. E nemes műfaj régi és új pompájában mutatkozik be a világ minden tájáról érkezett, s a kiállítás címében jelzett ovidiusi gondolatot mára adaptáló nagyméretű szövött kárpitok által.
A pályázat győztes műve, Balogh Edit: Átváltozások II.
 
Az 1996 óta működő Magyar Kárpitművészek Egyesületének célja a szövött kárpit műfajának művelése mellett az erőteljes megújítás elősegítése is. A magyar kárpitművészek sikeresen képviselik a magyar művészetet nemzetközi viszonylatban is jelentős kiállításokon, emellett számos külföldi művésznek, művészcsoportnak kínálnak bemutatkozási lehetőséget hazánkban.

A Kárpit 2. Átváltozások - A szövött kárpit művészete egykor és ma című kiállítással a Szépművészeti Múzeum a magyar kárpitművészet fejlődésében, nemzetközi elismertetésében kíván támogatói szerepet játszani.