A kArton Galéria hétköznapi sorozatai

Képző

László Gergely és Rákosi Péter 2004-ben dolgoztak az Ingázó tüzérek című projekten, melyben 44 portré készült (ebből látható itt egy válogatás) három tápióvidéki hagyományőrző tüzércsapat tagjairól. A lefényképezett tüzércsapatok az 1849. április 4.-i tápióbicskei csata emlékét ápolják, amelyben a magyar csapatok győzelmet arattak az osztrák sereggel szemben. A falvak évenként megrendezésre kerülő közösségi eseményén többről van szó annál, minthogy a férfipopuláció tagjai tüzér egyenruhát öltenek magukra. Hasonlóan az alkotópáros többi portré-sorozatához a szereplők időszakos szerepvállalása több egyszerű ruhacserénél. A művészek által feltérképezett közösség tagjainak portréfotóit nézve az arckifejezések és a mozdulatok hitelességén túl a feladattal való azonosulás árnyaltabb rétegei is körvonalazódnak.

Fodor János különböző művészi stílusok és műfajok diverzitásán keresztül kérdőjelezi meg azt a módot, ahogyan a hétköznapok realitásához viszonyulunk. Tollal vagy ceruzával rajzolt munkáin a csoportban megjelenő, egymásba gabalyodó, hasonlóságuk és ismétlődésük miatt képregény-figurákat is idéző lények, erőteljes hangulat-sűrítmények. Időnként apró módosítással jelentésváltozáson áteső idézetek, slágerek, refrének kísérik őket, hangsúlyt adva egy-egy lelkiállapotnak. A Hétköznapi sorozatokon bemutatásra kerülő szobra egy folyamatosan bővülő tárgy-együttes szofisztikált iróniába burkolt abszurd darabja. Videómunkájában rövid, lírai filmetűdök formájában bemutatott véletlen helyzeteket örökít meg oly módon, mintha egy bekapcsolva felejtett kamera céltalan bolyongását kísérnék végig a városon. Stark Attilának 2005 tavaszán a Kis magyar képregénytörténet című kiállításon már láthattuk kommentárokkal ellátott ironikus, önreflektív karakter-figuráját a kArton Galériában.

Ezúttal is olyan sorozatot mutat be, melyek hasonlóan más munkáihoz a néző, illetve a kétkedő művész érzéseit és gondolatait közvetíti. A költői érzékenységgel egymás mellé rendezett rajzok elemei sokszor összefüggésbe, egymást kiegészítő viszonyba kerülnek Szabó Péter Control című videómunkája egy fordított helyzetet mutat be, amelyben nehéz körülírni, hogy ki a néző, és a távirányító segítségével ki kontrolálja az eseményeket. A három összetevő, a távirányító, az állandóan más ruhában megjelenő személy, valamint a szintén folyamatosan változó kiszűrődő zene. A képen különböző karaktereket látunk (nyaktól lefelé), akik a távirányító gombjainak nyomogatásával rájuk jellemző programokat keresnek. Míg a főszereplőnek az eltérő stílusú ruhák adnak különböző "arcokat" (művész, sportoló, üzletember), mi könnyen az egyes karakterekről alkotott sztereotip elképzeléseink csapdájába eshetünk. A kiállítás megtekinthető: 2006. január 18. - február 11. A kiállítás helyszíne: 1054 Budapest, Alkotmány 18.