KASSÁK ÓBUDÁN 1954-1967

Képző

Visszatérés az 1949 utáni belső emigrációból, abból a szinte teljesnek mondható elszigeteltségből, melyet a művelődéspolitika korabeli irányítói kényszerítettek Kassákra, s melynek helyszíne a közeli, ám a kulturális élet szintereitől mégis távolinak számító Békásmegyer volt.

Innen, mint írta, a "remeteséget" és "magányosságot" immár elviselhetetlennek érezve költözött lakáscserével a Bécsi út 98. szám alatti bérházba. Visszatérés volt az Óbudán történt letelepedés azért is, mert az új környezet gyermekkorának világára emlékeztette: a folyóvíz közelsége, a bérházban lakó gyermeksereg, a szomszéd kisemberek, a halottak napján virágcsokrokkal, koszorúkkal szeretteik nyugvóhelyéhez, az óbudai temetőhöz villamosozó hozzátartozók a szülőváros, Érsekújvár fél évszázaddal ezelőtti életét, emlékek sokaságát idézték fel.
A Bécsi út 98. szám alatti lakás hamarosan a magyar kulturális élet fontos helyszínévé vált. Hazai és külföldi írók, képzőművészek, irodalom- és művészettörténészek, zenészek és színészek, pályakezdő költők és festők jártak fel Kassákhoz beszélgetni, vitatkozni, terveket, vállalkozásokat megbeszélni, tanácsot kémi, régebbi eseményekről információkat gyűjteni.

Az Óbudán töltött csaknem tizenhárom év jelentőségét mindennél meggyőzőbben az ekkor és itt született művek sokasága bizonyítja. Itt született meg többek között a Vagyonom és fegyvertáram, a Tölgyfa levelei, a Mesterek készöntése és az Üljük körül az asztalt című verseskötet csaknem teljes anyaga, a Szénaboglya című napló, a kései kollázsok, absztrakt festmények és grafikák sok száz darabból álló együttese.
Kassák Lajos - Óbuda
Az óbudai Kassák Múzeumban rendezett új időszaki kiállítás ezt a Kassák életében és munkásságában oly fontos korszakot mutatja be képzőművészeti alkotások, fényképfelvételek, kéziratok és a Kassák által használt tárgyak válogatott anyagával.

A kiállítást Csaplár Ferenc rendezte, szeptember 14-ig látható.
Kassák Múzeum
Budapest, III. Fő tér 1., Zichy-kastély Telefon: 368-7021