Kassák-párhuzamok Berlinben

Képző


CanTogayJanos_crop_fekvo.jpg
Can Togay János

(MTI) - A német fővárosban valójában egy kettős tárlat mutatja be a magyar író, költő, képzőművész sokoldalú tevékenységét a berlini magyar kulturális intézetben, a Collegium Hungaricumban (CHB) és  a modern művészeti múzeumban, a Berlini Galériában. A "párhuzamosságot" a két kiállítást szervező CHB igazgatója, Can Togay János azzal magyarázta: úgy gondolták, nem elegendő, ha csak a berlini magyar kulturális intézetben mutatják be Kassák Lajost. Szerettünk volna még egy olyan helyszínt, amely természetszerűen a CHB-nál is jobban integrálódott a német főváros kulturális életébe - jelentette ki az igazgató, utalva arra: ezért esett a választás a kortárs művészettel foglalkozó Berlini Galériára.
    

Can Togay János elmondta, hogy a múzeum csak olyan művészeket állít ki, akiknek határozott köze van Berlinhez. Szerencsére Kassák és Berlin között több kapcsolódási pont is volt - emlékeztetett az igazgató, utalva arra: a magyar avantgárd mozgalom vezére 1922 novemberében járt a német fővárosban, Berlin avantgárd irodalmi, művészeti csoportosulásaival azonban már sokkal korábban  kapcsolatokat épített ki. Így a Berlini Galéria nagy örömmel fogadta be a kiállítást.
    
A két helyszínen a kassáki életmű két aspektusát mutatják be. A művészeti múzeumban látható Kassák Lajos - az avantgárd nagykövete című kiállítás gyakorlatilag a művész 1915 és 1927 közötti tevékenységét, illetve az ahhoz kapcsolódó művészeti hálót mutatja be, amelyet ő maga mozgatott. Ehhez a hálóhoz tartoznak többek között a különböző folyóiratok, valamint azok a festők, akikkel kapcsolatban állt. Itt a kurátoroknak olyan anyagokat is sikerült bemutatni, amelyek eddig még nem kerültek a nagyközönség elé. 
    
A Collegium Hungaricumban zajló Manifesztum: Kassák! című tárlat ezzel szemben egy multimédiás kiállítás. Nem falakra akasztott, nem vitrinekben megjelenő művek, hanem az intézetben lévő Moholy-Nagy Galéria sötét termeiben a falakra vetíthető interaktív installáció - jellemezte a kiállítást az igazgató, hozzátéve: mindezt egy berlini művészcsoport szervezte, amelynek vezetője a magyar származású Michael Badic. A tárlat keretében az egész kassáki életművön végig lehet haladni, sőt a látogató maga állíthatja össze az életmű különböző vonatkozásait.
    
A két kiállítás együtt komplex, sokrétű Kassák-képet ad - hangsúlyozta az igazgató. Can Togay János szerint mindez rendkívül fontos azért is, mert az elmúlt 20 évben nem volt Kassák-kiállítás Berlinben. Meggyőződésünk ugyanakkor, hogy Kassák a magyar kultúr- és művészettörténet univerzális jelentőségű képviselője - fűzte hozzá. Kassák Lajos univerzalitását és magyarságát az is aláhúzza, hogy a húszas évek emigrációja után visszatért Magyarországra, és ott is maradt. Annak ellenére, hogy minden történelmi időszakban egy rendkívül szigorú szabadságvágytól fűtött és nagyon kritikus művész volt- tette hozzá Can Togay János.
    
Mindkét kiállítás közreműködője Sasvári Edit, illetve az általa vezetett budapesti Kassák Múzeum, valamint Baksa Sós Veronika, a Moholy-Nagy Galéria vezetője - monda el Can Togay János, kiemelve még a társkurátor, a Berlinben élő Zólyom Franciska szerepét.