Képcsarnok: árverés gazdag kínálattal

(MTI) - A raktárkészletből és az aukciókra újabban folyamatosan felvásárolt alkotásokból a Képcsarnok ezúttal 280 tételben kínál festményeket, eredeti és sokszorosított grafikákat, kisplasztikákat és fotókat.

vojnicherzsebet_helyvaltoztatas.jpg
Vojnich Erzsébet: Helyváltoztatás

A legmagasabb kikiáltási árat, 150 ezer forintot Vojnich Erzsébet Helyváltoztatás című, farostra olajjal festett négyzetes alakú művéért kérik. A Képcsarnok legutóbbi, tavaly decemberi árverésén majdnem húszszoros árat, 750 ezer forintot adtak egy 40 ezer forintról indított Vojnich Erzsébet-olajképért, így akkor az Esernyős hölgy lett az est legdrágább képe.

Egy új szerzemény, Koncz András óriás vászna 100 ezer forintért indul az árverésen. Ezt az összeget közelíti Gerzson Pál színekre és fényekre épülő Napkeltéje: a tavaly elhunyt mester szignált festményéért 90 ezer forintról indul a licit. Tenk László szürrealista munkája 80 ezer, Demény Miklós 1968-as csendélete 70 ezer forintra van árazva. Két Orosz Gellért- és egy Szentgyörgyi Kornél-kép 65 ezer, illetve 60 ezer forintról indul, míg 50 ezret  Bér Rudolf, Kontraszty László, Óvári László, P. Bak János, Angyalföldi Szabó Zoltán, Topor András és Tölg-Molnár Zoltán egy-egy művéért kérnek. Megmaradtak a korábban bevezetett alacsony, néhány tízezres árak (még Nádler Tibor két, nagyméretű olajképéhez is csak 32-32 ezer forintot rendeltek).

konczandras_mitakarsz2.jpg
Koncz András: What on Earth do you want? II.

Az eredeti grafikák közül kiemelkedik Gyémánt László ceruzarajza (22 ezer forintról indul a licit), Kerényi Jenő tus akttanulmánya (10 ezer forint), Ilosvai Varga István (45 ezer), Gyarmathy Tihamér (30 ezer) és Pleidell János (20 ezer forint) akvarellje. A sokszorosított grafikák között Barcsay Jenő, Czóbel Béla, Jakovits József, Lossonczy Tamás szitanyomataival, Székely Péter litográfiáival és Szőnyi István rézkarcaival találkozhatnak az érdeklődők.

Az újabb technikák képviseletében printeket és fotónyomatokat is beválogattak az aukcióra. A Képcsarnok aukciós kiállítása március 6-ig látogatható a belvárosi Csók István Galériában.