Képregénytárlat Siklóson

Képző

Magyarország első, történelmi témájú comics-kiállítása magas színvonalon, hangulatos történelmi környezetben, a lehető legszélesebb spektrumon mutatja be Magyarország történelmi témájú képregény-termését és szerzőgárdáját - tájékoztatta Rochi Ernő szervező az MTI-t.
A műfaj hazai történetét is áttekintő kiállításon 84 méter falfelületen 21 alkotó 130 eredeti, lavírozott tónusos, színes festett és fekete-fehér rajza látható, amelyek 1957-től önálló albumokban, vagy olyan újságokban jelentek meg, mint a Füles, a Képes Újság, a Népszava, a Magyar Ifjúság, a Pajtás, a Kölyök, a Tábortűz, vagy a Lobogó.
Az alkotók között van a műfaj koronázatlan királyának tartott Zórád Ernő, a rajzfilmrendezőként világhírnévre is szert tett Dargay Attila. Az érdeklődők láthatják a Ludas Magazin egykori állandó alkotója, Endrődi István, a magyar képregény "nagy öregje", Fazekas Attila, s mások mellett az erdélyi származású festő és illusztrátor, Rusz Lívia kiemelkedő munkáit is.
Rochi Ernő beszámolt arról, hogy Európa legtöbb országában a képregények minden fajtája népszerű, bár a nyugati államokban elsősorban felnőtteknek készülnek. Alkotóik megbecsült művésznek számítanak, nem ritka, hogy több rajzoló egyúttal szobrászként, vagy festőművészként is elismert.
A szervező szerint a képregényeket Magyarországon ezzel szemben a mai napig nem igazán ismerik, sok esetben megvetik. A kiállításnak ezért célja az is, hogy a műfajt megismertesse és megszerettesse a látogatókkal.
Bár a kiállítás csak október végéig tekinthető meg, az ötletgazdák azt tervezik, hogy a vár galériája minden évben más és más tematikájú képregény-tárlatnak adna otthont, 2010-ben pedig Pécs Európa kulturális fővárosa programjaihoz kapcsolódva nemzetközi kiállítást rendeznek.