Két aukció szombaton

ripplronaikursalonavarosiparkban.jpg
Rippl-Rónai József: Kursalon a városi parkban

(MTI) - A Belvedere aukcióján a legtöbbet Rippl-Rónai József eleven színekben pompázó Kursalon a városi parkban című, 1914-es képéért adták: 24 millió forintot. Czigány-mű ritkán fordul elő aukción, műkereskedelmi forgalomban. Most a Cézanne hatását viselő csendéletek egyikét, az 1915 körüli virágvázás csendélet lehetett megvenni: 5,5 milliós kikiáltási árról indítva megadták érte a 14 millió forintot.  Kádár Béla 1925-ben készült Önarcképe Scheiber Hugó Kádárról festett portréját követi. Az életmű jelentős alkotása magángyűjteményben rejtőzködött. A kép a 2,2 milliós kikiáltási ártól elindulva 12 millió forintig versenyzett. Márffy Ödöntől egy 1905-re datált, minden bizonnyal Párizsban festett, könnyed, lírai hangulatú kertrészlet ért el magas árat, 6,5 millió forintról 10 millióra emelkedett.
       Ugyanaznap kimerítően hosszú aukciót tartott a Krisztina Antikvárium. A szolid, 2-5 ezer forintos kikiáltási árakat rendre a duplájára, három-négyszeresére emelték, sok könyvért fizettek 100 ezer forint feletti összeget. Több mint félmillió forintért egy nagyon ritka RMK (az 1711 előtti régi magyar könyveket jelzik így) igen ritka kolligátumát vitték el. A négy, összekötött, zsoltárokat, katekizmust és imákat, könyörgéseket tartalmazó könyvet az 1690-es években adták ki - 200 ezer forintról indították és 550 ezer forintnál ütötték le.
       A Miszter Herkules - Érdekfeszítő című, 1921 és 1924 között megjelent füzetek igen ritkán kerülnek kereskedelmi forgalomba. Most a mindösszesen 64 füzetes sorozatból negyvennyolcat kínáltak 30 ezer forintért, s mivel sokan szerették volna megszerezni, végül a szerencsés licitáló 170 ezer forintért vihette el. Dobos C. József Magyar-francia szakácskönyvének 1881-es első kiadását, amely alcíme szerint nélkülözhetetlen kalauz minden háztartásban, 18 ezerről éppen 100 ezer forintra "emelték".
       Gró Lajos tanulmánykötete az orosz filmművészetről 1931-ben jelent meg Kassák Lajos Munka-körének kiadásában. A borító is Kassák Lajos montázsa. A szerző dedikációjával ellátott könyv 18 ezer forinttól 110 ezer forintig "szárnyalt". Kohner Idától tizenkét, aláírt rézkarcot tartalmaz az Orosz balett című album, amelyből mindössze 50 példány jelent meg: 190 ezer forintért árverezték el a kézzel számozott példányok közül a tizenhatodikat.
       Különleges sztereo fényképekből egész sorozatot kínáltak, amelyeket Krémer Rezső, egykori MÁV-állomásfőnök készített 1896 és 1911 között. A 71 délvidéki városképet tartalmazó tétel 24 ezer forintról indult és 50 ezernél végzett. A 22 darabos budapesti látkép-összeállítás 65 ezerig "bírta", és a millenniumi kiállítást bemutató 54 sztereo képért megadták a 110 ezer forintot.
     A többnyire évszám nélküli, de felismerhetően az 1940-es évek végéről, az 50-es évek elejéről származó szocreál plakátokért nagy verseny folyt. A Gönczi szignójú, Éljen április 4! feliratú plakátért 60 ezret fizetett egy gyűjtő. Ugyanennyit ért a Jegyezz békekölcsönt! feliratú falragasz. A Szavazz a Népfrontra!, a Nemzetközi Nőnap és a Tavaszra vegyél készruhát! feliratú plakátok és a többiek is 22 és 5 ezer forint között találtak gazdára.