Két magyar döntős az ICSID nemzetközi poszterpályázatán

Képző


erdelyiotilia_designvilagnap09_poszter.jpg
Erdélyi Otília munkája

Az ICSID kezdeményezésére 2007 óta ünnepeljük hazánkban is június 29-ét mint a dizájn világnapját. A hagyományteremtő kezdeményezés célja, hogy minél szélesebb körben irányítsa a figyelmet a formatervezés jelentőségére.

 
A 2009 tavaszán meghirdetett verseny célja az volt, hogy az ICSID-tagiskolák (Magyarországról a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Nyugat-Magyarországi Egyetem) diákjai olyan posztert készítsenek, amely az ember és a formatervezés közötti kapcsolatot illusztrálja. A diákok azt a feladatot kapták, hogy értelmezzék a dizájnt mint az emberi kreativitás eredményét - foglalja össze Várhelyi Judit, a Magyar Formatervezési Tanács irodavezetője és egyben az ICSID Kelet- és Közép-Európát képviselő tagja.
 
A dizájn világnapja alkalmából meghirdetett nemzetközi poszterpályázaton a chilei Carla Sapiaian nyert egy különböző, természetes anyagokból összeállított, színes fát ábrázoló plakáttal. A digitális technikákat is alkalmazó lány szerint az alkotás a természetet képezi le, mert az élő fa pont az anyagok, az alakok és a struktúrák hármas funkcióját ötvözi.
 
A döntőbe jutott mindkét magyar diáklány a Nyugat-Magyarországi Egyetem első éves hallgatója. Lukácsi Anita egy letisztult, íves, fekete-fehér kompozícióval pályázott. "Egyetlen vonal számtalan dolgot jelenthet, csak tőled függ, hogy mit is üzen valójában" - mondja. Erdélyi Otília a "DE-SIGN" szóval játszott: a dizájnt emberek határozzák meg, és mivel minden egyes munka egyedi, magán hordozza a művész kézjegyét. "Minden személy megismételhetetlen, így megismételhetetlen az általa készített tárgy is." - hangsúlyozza Erdélyi kéttónusú ujjlenyomata.
 
A dizájn világnapja alkalmából számos rendezvénnyel kívánja az ICSID a formatervezést a mindennapi élethez közelebb hozni, a hétköznapjainkba belefonni. Ennek jegyében június 29-én lesz többek között filmvetítés Kanadában, az ipari dizájn jelenéről és jövőjéről szóló workshop Chilében, újrahasznosított alapanyagokból kiállítás Kolumbiában, metrós dizájn-nap Helsinkiben és webcast a dizájn üzleti szempontú megközelítéséről Angliában.
 
A 42 beérkezett pályamunkából a 14 legizgalmasabb az ICSID honlapján megtekinthető. A 14 short-list-es alkotás között összesen 6 magyar pályamű szerepel.