Kettős utazás. Magyar fotográfiák a nagyvilágból. (1857-1978)

Képző

Megnyitó: november 4., csütörtök 19h00

Bevezetés: Kincses Károly, igazgató, Magyar Fotográfiai Múzeum

Megnyitja: Schneider Márta, államtitkár, Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma

A kecskeméti székhelyű, de országos jelentőségű Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményéből állította össze kiállításunkat Kincses Károly, a múzeum igazgatója. A múzeum kiadásában 2001-ben jelent meg a válogatást bemutató igényes, magyar és angol nyelvű könyvalbum, azonban mindeddig az anyagot nem állították ki sehol. Kiállításunkkal csatlakozunk az európai Fotóhónap (Monat der Photographie) bécsi rendezvényeihez. Idén először hívott meg a párizsi szervezőbizottság erre a hagyományos, kétévenkénti eseményre két másik fővárost, Bécset és Berlint.

Kronológiai szempontból nézve a kecskeméti gyűjtemény mintegy száz képet tartalmaz 1857-től a jelenig, földrajzi szempontból nézve pedig több kontinenst fog át, Mexikótól Bulgáriáig, közte Bécs, Párizs és további metropoliszok adják fő tőmáját. A cím sugallata szerint a kiállítás látogatója legalábbis két utazáson vehet részt egyszerre, egyrészt képet kap a magyar fotográfusok által 160 év alatt bejárt világ sokféleségéről, másrészt a válogatás segítségével rálátást nyerhet a világhírű magyar fotográfia egy eddig még nem vizsgált szegmensére.

A kiállítás központi gondolata a kérdés: mit és hogyan láttak és örökítettek meg a fényképezés feltalálása óta a magyar vagy magyar származású fotósok a világban? A válogatás első képe Rosti Pál 1857-ben, dél-amerikai expedícióján készített felvétele, az utolsó pedig kortárs alkotó műve. E két végpont között közel 100 fotó szerepel, amelyek semmi esetre sem turistalátványosságokat, turisztikai nevezetességeket örökítenek meg, hanem a magyar fotográfusok látásmódjának közvetítésével érzékeltetik a lefényképezett országok hangulatát, szellemiségét. Szerepel a válogatásban André Kertész, Munkácsi Márton, Robert és Cornell Capa, Ferenc Berkó, Pécsi József, Haller F.G., Angelo, Reismann János, Rédner Márta, Rév Miklós és mások, akiknek életművében meghatározó szerepet játszó, külföldön készült autonóm műalkotások találhatóak

A kiállítás november 30-áig látogatható.