A kéziratos ajánlások sokat értek

Képző

(MTI) - A Juhász Gyula, Ady Lajos, Rippl-Rónai Lajos, Földessy Gyula és Dutka Ákos Adyról szóló írásait és Rippl-Rónai József rajzait tartalmazó almanachból ötven, kézzel számozott példányt is megjelentettek. Ezekhez Fáy Dezső, illetve Szőnyi István egy-egy eredeti fametszete van mellékelve, a címképet pedig Rippl-Rónai József is aláírta.  Az aukción a 25-ös sorszámú példányt 16 ezer forintról indították, és hosszas licitversenyben 110 ezer forinton ütötték le.
 

Puskin Anyeginjét 36 ezer forintra tartották és 115 ezer forintért vették meg. Igaz, a könyv Kner Erzsébet egyedi, bibliofil kötésében szinte iparművészeti remek, de hogy ilyen sokat adtak érte, abban a kötet egykori tulajdonosainak is szerepe van. Ezt a könyvhöz mellékelt levelek magyarázzák. Eredetileg Magoss Olga író, Móricz Zsigmond kedvese kapta az írótól 1925-ben az alábbi sorokkal: "Azért küldöm ezt a könyvet, hogy lássa, vannak szebb könyvek is, mint amiket én írok". Harminc évvel később az "öreg, beteg Olga néni" pedig Vekerdi Lászlónak ajándékozta a könyvet és vele az emlékeit. 
    
Számos más kötet is kínáltak, s vettek meg jó pénzért, amelyeket a tudós polihisztor, orvos, művelődéstörténész, tudománytörténész Vekerdi Lászlónak dedikáltak író és tudós barátai. Németh László, Szentkuthy Miklós regényeit, Gábor Miklós két színészetről szóló könyvét, Sain Márton matematikatörténeti, Simonyi Károly fizikatörténeti művét ajánlotta Vekerdinek.  
    
Népszerű volt a szabadkőműves irodalom,  a témával foglalkozó tizenegy tétel mindegyike két-háromszoros áron, 12-20 ezer forintért ment el. A szabadkőművesség titkos harca trón és oltár ellen című kiadvány pedig tizennégyszeres áron, 56 ezer forinton végzett. 
    
Dessewffy Arisztid író, a képviselőház elnöki tanácsosa jelentős szereplője volt a XIX -XX. század forduló politikai és társadalmi életének. Kéziratgyűjteményéből Wekerle Sándor, Teleki Pál, Széchenyi Béla, Tisza Istvánné, Szádeczky-Kardos Lajos, Szalay Imre, Takáts Sándor, Zichy Géza, Prielle Kornélia és mások hozzá intézett levelei kerültek új tulajdonosokhoz, 10-22 ezer forintért.  
    
A 696 tétel zöme nagyon alacsonyra volt árazva, talán ezért is kelt el a kínálat több mint kétharmada. Bár sokszor kikiáltási árat adtak értük, de bőven voltak duplázások, háromszorozások. 
    
Szép licitemelkedést ért meg Rotterdami Erasmus 1551-es, mainzi kiadású Újszövetsége, midőn 125 ezer forinton leütötték. Megadták a 80 ezer forintot I. Lipót császár, magyar király nemesség- és címeradományozó okleveléért. 60 ezer forintot ért meg valakinek Lesznai Anna kéziratos meséje. Egy 1871-es, első kiadású, magyar gyógyszerkönyv azért is kelt el 10 ezer forinttal magasabban 6 ezres induló áránál, mert az előzéklapjára egy korabeli orvosi vényt ragasztottak be. Egy 1852-es kiadású orvosi könyv,Tompa Lajos A bujasenyv orvos nélkül című munkáját 4 ezer forintról indították, és 52 ezerért ütötték le.